Většina bolestí zad má příčinu v přepjatém, zkráceném a unaveném svalstvu, omezené pohyblivosti kloubů, nebo ji způsobuje tlak na nervy kostními výrůstky na obratlích páteře. Čím je člověk starší, tím více má i předpokládaných změn na páteři, svalstvu a šlachách. Výrůstky na páteři mohou způsobovat opakovanou bolest, a to i při důsledné léčbě.
Bolestí zad trpí mladí i starší
Bolesti kloubů, uvolněné vazivo, zatuhlé a oslabené svalstvo, opotřebované chrupavky, menisky a ploténky, ale zejména bolesti páteře – to jsou velmi časté problémy, které lékaři shledávají u starších lidí, ale i u těžce fyzicky pracujících, u vrozených nebo poúrazových stavů, ale často i u mladých lidí, zejména dříve aktivních sportovců. Nejčastější jsou bolesti zad způsobené výrůstky na páteři nebo poruchou plotének.
Výrůstky na páteři velmi bolí
- K tradiční léčbě patří medikamenty ve formě tablet, injekcí, mastí a sprejů s protizánětlivými a analgetickými účinky.
- Z rehabilitace se užívají hlavně diadynamické proudy a ultrazvuk, na záda pak masáže a vodoléčba, léčebný tělocvik.
- K novějším způsobům léčby v posledních letech objevují léky na nových principech a se vztahem ke chrupavkám.
- V rehabilitaci jsou jako nejúčinnější používány speciální kmity magnetických polí. Tato léčba přináší dlouhodobé a velice překvapivé výsledky i u těžších případů se silnými bolestmi.
Pro odstranění bolestí, které způsobují výrůstky na páteři, bývá doporučována pravidelná fyzikální léčba (segmentální masáže, posilování svalového korzetu drobného zádového svalstva cvičením, spinální cviky z hathajógy, diadynamik a magnetoterapii pulzním magnetickým polem).
Rehabilitace a životní styl
- Při krutých bolestech způsobených výrůstky na páteři častokrát pomůže správně aplikovaná alternativní medicína.
- Někdy pomáhá na bolestivé místo přiložit gumovou láhev s teplou vodou a odpočinout si v úlevové poloze, to je v takové, kdy se bolest zad vůbec nedostavuje, například ohnutím směrem dozadu přes opěradlo židle s podstrčeným teplým termoforem a podobně.
- Dále je důležité vyřešit úlevovou polohu na boku, s čímž musí pomoci lékař nebo odborný rehabilitační pracovník.
- Důležité je denně provádět speciální cviky v leže na zádech, na břiše i na židli.
- V určité fázi tohoto onemocnění jsou vhodné masáže.
- Důležité je nepřetěžovat páteř, naučit se správně zvedat a nosit těžší břemena, u žen je pak nutný patřičný tělocvik v období těhotenství.
- Rehabilitace by podle odborníků měla zahrnovat i relaxaci páteře ve spánku. K tomuto účelu se používají zdravotní matrace, které jsou zhotoveny individuálně na míru.
- Nezbytné je rozvněž snížení případné nadváhy.
- Do jídelníčku by měly být ve zařazeny mléčné výrobky a zelenina.