Vyšívání stuhou

Jde o ruční techniku, která vás okamžitě okouzlí. Půvabné vyšívání stuhou má tradici zejména ve východní Evropě starou stovky let. Je vhodné i pro méně šikovné milovnice domácích prací a navíc přibývá opravdu rychle. Malou kytici polních květů tak do obrazu vtělíte už za pouhých několik hodin. Tam, kde i to nejjednodušší vyšívání křížkových stehem teprve začíná, už práce se stuhou finišuje. A co na to budete potřebovat?

Technologie vyšívání stuhami je opravdu vcelku jednoduchá. Stačí si osvojit několik základních technik a brzy začnou i pod vašima rukama vznikat neuvěřitelná díla. Základ úspěchu však tkví v dokonale vybraném materiálu. Látka vám postačí stejná jako na křížkové vyšívání, klidně ta nejobyčejnější. Na nákupu stužek však nešetřete. Pouze ty z kvalitního saténu vám pomohu k tomu nejlepšímu výsledku.

Vyšívání stuhou

Vyšívání stuhou – co budeme potřebovat?

  • saténové stuhy různých šířek (nejlépe 0,3 – 0,5 cm)
  • běžné nitě různých barev
  • jehly s dlouhým uchem
  • plátno nebo přírodní prádlo s velkou mřížkou (mezi vlákny musí projít jehla s hedvábnou stuhou i celkové tloušťce 0,5 cm).
  • nůžky
  • zapalovač

Nejprve všechny stužky opatrně zastřihněte do rovinky a opalte na koncích zapalovačem. Nesmí se třepit, jinak půjde vyšívání stuhou jen ztuha. Na konci každé stužku udělejte uzlík, který ji udrží při vyšívání na místě.

Stuha se nesmí při vyšívání krčit

Navlečte stuhu do jehly a poprvé zapíchněte. Následně ji vypíchněte na místě, kde byl měl lístek nebo stonek rostliny končit. Protáhněte celou stužku dovnitř a ven a dbejte na to, aby se nikde neohnula ani nepokrčila.

Při tvarování malých lístků si můžeme pomoci špendlíky nebo jehlou zapíchnutými v místech, kde by se měla stužka zvlnit nebo jinak natvarovat. U květů všeobecně platí, že více se přibližujeme k základně stonku nebo listu, tím menší tahy stuhou děláme. Je to tak přirozené jako v přírodě.

Rychlý a levný 3D efekt kdekoli a kdykoli

Stužky můžete na sebe různě vrstvit nebo je třeba použít jako obrubu většího tvaru a jeho vnitřek vyplnit menšími stuhami, nebo bavlnkou či jinou přízí. Snadno tak dosáhnete 3D efektu i na tom nejjednodušším obrázku.

Náš tip: U větších kompozic doporučujeme celý obrázek nejprve předkreslit obyčejnou tužkou nebo krejčovskou křídou a teprve poté začít s vyšíváním.

Vyzkoušejte jednoduchou kytičku s hvězdicovitým základem

Milujete půvab drobnokvětých růží? Snadno ho vykouzlíte i na látce. Stačí si na ni předem vyšít křížovou hvězdičku s libovolným množstvím konců. Stehy by měly být mírně povolené. Stuhu za pomoci jehly vyvedeme ve středu kytičky a následně proplétáme ve stylu „jedno vlákno nahoře, jedno vlákno dole“ až dokud nevyplníme celý prostor. Za stuhu příliš netaháme a uhlazujeme jen mírně. Výsledkem bude za několik minut malá růžička v libovolné barvě.

Zanechte odpověď