I taková celkem běžná potíž jako bolest v krku může mít více možných původců. Může nás potrápit při angíně, zápalu plic, chřipce, při nachlazení… Pokud je pak zapotřebí konkrétně zacílit léčbu, je ideálním vyšetřením velmi rychlé a bezbolestné provedení výtěru z krku. K čemu se užívá a co lze pomocí něj zjistit?
Kdy se vyskytuje bolest v krku?
Často se škrábání v krku, otoky mízních uzlin, bolest při mluvení, polykání nebo při jídle objevuje jako součást angíny, a je tedy způsobena probíhajícím zánětem, který nejčastěji způsobuje přítomnost streptokoka.
Bolest v krku však může být součást nachlazení, chřipky nebo celkového zánětu nosohltanu. Je pak zapotřebí zejména odlišit, zda za jejím vznikem stojí viry nebo bakterie, proti kterým by bylo již vhodné nasadit léčbu pomocí antibiotik.
Jsou možná další vyšetření?
Pokud se již vydáte k lékaři s tím, že vás pobolívá v krku, obvykle vás čeká nejprve lékařův zkoumavý pohled do otevřených úst. Může zde poznat, jak moc jsou zasaženy krční mandle, lze si všimnout změny jejich zbarvení, velikosti nebo přítomnosti čepů při již rozvinuté angíně.
Lékař může také okamžitě provést tzv. CRP test. Tím velmi rychle zjistí, zda v těle probíhá zánět způsobený virem nebo bakterií. Je k němu potřeba pouze kapka krve z prstu. Lékař může též v ordinaci provést rychlý stěr, který již během několika minut odhalí, zda je nemoc způsobená streptokokem a je třeba nasadit antibiotickou léčbu.
Jak lékař provede stěr?
Pokud je však bolest v krku dlouhodobá, nereaguje na dosavadní léčbu, opakovaně se vrací nebo se k ní přidávají další obtíže, měl by lékař provést výtěr z krku. Pro výtěr se použije malá štětička, kterou lékař či sestra setře povrch krčních mandlí.
Vyšetření je rychlé a bezbolestné, i když někomu nemusí být úplně příjemné. Ideální je před ním alespoň hodinu nejíst, v opačném případě by mohl být vyvolán při kontaktu štětičky s vnitřním prostorem krku dávivý reflex až zvracení. Není též vhodné před stěrem cokoliv pít nebo kloktat, mohlo by pak snadno dojít ke zjištění nepřesných údajů. U dětí je nutné je při vyšetření držet. Obvykle si dá menší dítě rodič na klín, sevře mu paží hrudník a ruce a sestra či lékař provedou stěr z mandlí.
Se štětičkou se vzorkem je potom velmi nutné rychle manipulovat, aby nedošlo ke znehodnocení vzorků. Ty jsou vloženy do zkumavky, která je popsána potřebnými údaji. Vzorek je následně zpracován v mikrobiologické laboratoři, kde odhalí přesného původce onemocnění a vyhodnotí též jeho citlivost na antibiotika. Výsledky jsou známé obvykle do tří dní. Lékař pak může snáze předepsat léčbu, případně zvolit nejvhodnější antibiotika.