Ve stomatologii se často používají léky k doléčení některých zákroků v dutině ústní. Častou otázkou v ordinaci například bývá, co používat k výplachům po vytažení zubu nebo k doléčení některých zánětů. Velmi účinné jsou však i bylinné přípravky. Proto je vodné po vytržení zubu prodiskutovat s ošetřujícím stomatologem, jak hojit rýnu po vytrženém zubu.
Výplachy pomáhající hojení rány v ústech
Léčiva používaná k výplachům úst nebo přímo na postižené místo nesmí být toxická, dráždivá, mají rychle účinkovat a vyhovovat i chuťově. Od léků s povrchovou aplikací nemůžeme očekávat dlouhodobé působení, protože jsou ředěny a současně odplavovány slinami. Vedlejší účinky se mohou projevit i v trávicím ústrojí. Protimikrobiálně a dezinfekčně působí jen malý počet látek. Jsou to především léky s účinkem oxidačním:
- Peroxid vodíku – předepisuje se 3 – 6% – dále již neředíme. Při použití se uvolňuje kyslík, tvoří se pěna, která napomáhá odstranit nečistoty z méně přístupných míst
- Permangát draselný (hypermangan) účinkuje také oxidačně. K výplachům se používá slabě růžový roztok v ředění 1:5000. (Několik jehliček do sklenice vody.)
Antibakteriálně a protizánětlivě působí organická barviva:
- Rivanol v jednopromilovém roztoku, obvykle s peroxidem vodíku, aplikujeme při zánětech.
- Genciánová violeť – mírní bolest na sliznici a napomáhá rychlejšímu hojení. U dětí při moučnivce se předepisuje 2% k výtěrům úst.
Odvary nebo nálevy z léčivých rostlin jsou též vhodné k výplachům dutiny ústní:
- Květy heřmánku obecného – odvar brání vzniku otoků.
- Řebříčková nať a květ mají podobné účinky jako heřmánek, ale mírnější.
- Listy šalvěje lékařské likvidují bakterie a omezují mikroorganismy v dutině ústní.
Mezi další drogy používané ve stomatologii již vzácněji řadíme:
- tymiánovou nať,
- nať mateřídoušky
- a květy měsíčku.
Směs protizánětlivých látek obsahuje továrně vyráběný přípravek Herbadent.
Krvácení, otoky a překrvení tkání omezuje dubová kůra, řepíková nať, nať třezalky, borůvky, vilínové listy, duběnky. Tyto drogy bývají úspěšné a uklidňující, přesto se však raději poraďte s lékařem.
Laser ve stomatologii
Laser podporuje urychlené hojení jizev po extrakci zubů a jiných chirurgických výkonech. Příznivý je i efekt laseru, snižující otok v ozářené oblasti. Stomatologie využívá především analgetického účinku laseru, ale pomáhá si jím i při léčbě zánětlivých procesů: je-li zapotřebí snížit citlivost zubu například při ošetřování kořenového kanálku, po vytržení zubu či při onemocněních sliznice dutiny ústní.
Zánět zubního lůžka
Nejčastější příčinou komplikací po vytržení zubu bývá zánět zubního lůžka – alveolitis. Způsobuje ho nešetrné vytažení, ale také třeba přílišné znecitlivení, které zaviní malé, špatné prokrvení, a tím následné špatné hojení. Prázdné zubní lůžko mohou dráždit ostré nebo i odlomené kostní okraje, hojení zpomaluje například i odlomené mezikořenové septum – přepážka mezi kořeny – hlavně u stoliček dolní čelisti. Následná infekce, popřípadě zhnisání extrakční rány, hojení nejen komplikuje, ale je též spojeno s bolestí.
Každá taková poextrační komplikace vyžaduje další návštěvu u lékaře. Léčení spočívá ve vyčištění zubního lůžka výplachem tříprocentním peroxidem s jednoprocentním rivanolem a následným přiložením drenu. Mohou se podat i léky proti bolesti, v případě infekce i antibiotika
1 komentář
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, jak dlouho po vytrhnutí zubu 4. přední může být dásno oteklé, krvácí a bolí. Děkuji za odpověď. Olga