Novorozené miminko, které držíte v náručí je nejspíš ta nejkrásnější a nejkřehčí věc, jakou jste kdy v životě viděli. S něžnými city mateřské se lásky se ale vzápětí začnou mísit starosti o jeho další život. Je zdravé? A bude se správně vyvíjet? A jak to mám poznat?
Součástí doporučené výbavičky budoucí maminky by měl být zcela jistě i stručný přehled vývoje miminka alespoň do půl roku věku. Maminky totiž mají tendenci porovnávat své miminko například s dítětem kamarádky nebo kolegyně v práci a propadají pak zcela zbytečně obavám a depresi, pokud je jejich drobeček jen malinko pozadu. Silně zpožděný vývoj ale naopak normální není může signalizovat vážné fyzické nebo psychické problémy. Základní vyhodnocení správného vývoje by měl provést pediatr při běžné preventivní prohlídce.
Vývoj dítěte – měsíc po měsíci
1. měsíc
Novorozené miminko se začíná adaptovat na okolní svět. Jeho svaly jsou zatím ochablé. Proto se často snaží zaujímat úlevovou polohu „v klubíčku“. Jeho hlava je zatím příliš těžká a nedokáže ji zatím samo zvednout ani udržet. Je proto nutné ji při přenášení vždy podpírat. První pokusy o nadzvednutí hlavičky se začínají objevovat okolo dvou týdnů.
Miminko ovládá několik podvědomých reflexů. Sací reflex mu umožňuje pohodlné kojení. Další reflex ho nabádá stisknout prst, kterým ho pohladíte po dlani. Miluje také různé zvuky, dokáže rozpoznat hlas rodičů a brzy i dalších blízkých osob. Vidění je zatím rozmazané. Dobře vidí jen předměty vzdálené 20-25 cm.
2. měsíc
V druhém měsíci života začíná dítě cíleně pohybovat horními i dolními končetinami. Jako první začne kontrolovat pohyb prstů na rukou, se kterými si často hraje. Počáteční reflexy díky těmto uvědomelým pohybům začínají pomalu mizet. Ke konci druhého měsíce bude koordinovaně máchat rukama i nohama ve chvíli, kdy ho něco potěší nebo zaujme.
V polovině druhého měsíce se začne nesměle usmívat. Začíná také vydávat zvuky podobné spokojenému broukání. Očima dokáže vyhledat zdroje zajímavých zvuků. Svaly krku a zad začínají zesilovat. Tomu můžete pomoci občasným pokládaním na bříško.
3. měsíc
Dítě začíná objevovat celé své tělo. Začíná si například vkládat ruce do úst. Velice rychle se naučí hlasitě smát. Začíná obracet hlavičku za předměty a zajímavými zvuky a to jak v poloze na zádech, tak i na bříšku. Někdy se po nich natáhne a pokouší se je uchopit.
Můžete mu pomoci vkládáním vhodných předmětů do jeho rukou. Hračky dávejte tak blízko, aby na ně dítě mohlo dosáhnout. Opakujte rytmické říkanky a písničky.
4. měsíc
V tomto měsíci začne dítě dělat opravdové pokroky. Dobře drží hlavičku a dokáže ji otočit všemi směry. Pokud mu v poloze na zádech nabídnete prst, dokáže ho uchopit a přitáhnout se do sedu. Brzy přijde na to, jak se ze zad otočit na bok a postupně i na bříško.
Zlepšuje se koordinace rukou a očí a dítě tak snadněji manipuluje s předměty. Začíná rozlišovat výrazy ve tvářích dospělých a opakovat je. Začíná také dělit osoby na známé a neznámé. Od čtvrtého měsíce můžete vývoj dítěte podpořit kojeneckým plaváním a hrami ve vodě. Broukání a pláč se začíná měnit v dětské žvatlání. Díte se snaží navázat s vámi rozhovor tak, jak to odkoukalo od jiných dospělých.
5. měsíc
Dítě stále rychle roste. V pátém měsíci nejspíš zdvojnásobí svou porodní hmotnost a dále přibírá. Dokáže se na chvíli udržet v sedu, pokud mu pomůžete, ale pravděpodobně nemá ještě dost rozvinutý cit pro rovnováhu, aby se dokázalo posadit samo.
Začíná si spojovat okolní dění s následujícími událostmi. Při zvuku napouštění vady v koupelně se proto radostně rozesměje, vztáhne ruce po lahvičce apod. Jeho emoce začínají být stále intenzivnější. Snadno se rozpláče nebo rozhněvá, pokud mu chcete vzít jeho oblíbenou hračku.
6. měsíc
Rychlý vývoj dítěte stále pokračuje. Z dětského žvatlání se začínají oddělovat první zřetelné hlásky (obvykle jako první gé nebo ká). Napodobuje také další zřetelné zvuky. Dítě se umí přetočit plynule ze zad na bříško a naopak.
Při hře začíná přendavat předměty z ruky do ruky a dokáže najít upuštěnou hračku, nebo se o to alespoň snaží. Zároveň zahodí vědomě předmět, který se mu už okoukal. Dobře rozumí hře na schovávanou (tolik oblíbené KUK!) a bez problémů se otočí za známými hlasy a zvuky.