Winnipeg

Když se řekne Kanada, většině z nás se vybaví červený javorový list, divoká příroda, pohostinní lidé, útulné sruby – a také Winnipeg, město v kanadské prérijní provincii Manitoba, které má pro turisty spoustu překvapení.

Ve Winnipegu je koncentrováno více než 50% obyvatel provincie Manitoba. Leží ve velmi krásné oblasti, poblíž poledníkového středu Severní Ameriky, a to přímo na soutoku dvou řek: Assiniboine a Red. Znalcům je toto území známé spíš jako The Forks.

Winnipeg

Jak vznikla „kalné vody?“

Pokud by vás zajímalo, odkud se vzalo jméno Winnipeg, pak vězte, že jde o kanadskou slovní hříčku, označující „kalné vody.“ Ta odkazuje nejenom na místní bažinatý kraj, ale tak na čilí obchodní ruch, který tu panoval mezi kmeny domorodých indiánů před příchodem Evropanů. Na „The Fork“ se totiž potkávaly kánoe naložené mnoha cennými výrobky, jež mezi sebou indiáni horlivě směňovali.

Jako první navštívili toto území Francouzi a už v roce 1738 tu zbudovali pevnost. První komplexní osídlení měli však na svědomí teprve Selkirkovi osadníci o 70 let později.

Historie města Winnipeg

Indiánské kmeny, jež se zde usadily mezi prvními, budou milovníci dobrodružné literatury velmi dobře znát. Jde zejména o : Anishinaaby, Siouxe,  Assiniboiny, Odžibvee či Kríje. Díky Odžibvejům máme také několik původních map oblasti, namalovaných na březové kůře.

Věděli jste, že: ačkoliv Karel May líčil Siouxe jako zaryté nepřátele všeho a všech, ve skutečnosti šlo o velmi mírumilovný kmen, který se mimo jiné živil také zemědělstvím?

Když do města přišli první osadníci, velmi rychle zde založili obchodní stanici s kožešinami. Není divu, vždyť okolní krajina byla na zvířata bohatá a indiáni také celkem přátelští – alespoň zpočátku.

O pevnosti vybudované na počátku 19. století jsme tu už mluvili. Ale málokdo ví, její zbytku můžeme ve městě vidět dodnes. Přední bránu a část hradby lze dokonce volně navštívit.

Současnost

I dnes je Winnipeg velmi rušným místem. Může se pochlubit značně diverzifikovanou ekonomiku sahající od potravinářství až po turismus. Stále jde o hlavní dopravní uzel oblasti v čele s  Richardsonovým mezinárodním letištěm, jež zajišťuje spolehlivé spojení se zbývajícími částmi Kanady i jinými zeměmi.

Winnipeg – co navštívit?

Assiniboine Park (adresa Corydon Avenue, Winnipeg) nabízí krásnou procházku upravenými zahradami i pohled na rozličná zvířata v místní zoo. Zabaví se tu děti i dospělí.

Canadian Museum for Human Rights alias Kanadské muzeum lidských práv (adresa Asper Way, Winnipeg) nabízí zajímavou podívanou pro všechny, kdo chtějí proniknout do historie místní oblasti i vývoje lidstva jako takového.

Leo Mol Sculpture Garden alias Zahrada skulptur Leo Mol (Adresa Corydon Ave, Winnipeg) je krásným tipem pro všechny milovníky umění. Množství soch umístěných mezi zelení i pod střechou galerie nabízí množství příležitostí k fotografování i kochání se.

Zanechte odpověď