Pokud jste vy nebo někdo ve vašem okolí nikdy neměli xantelasma, možná ani netušíte, co se skrývá za tímto cize znějícím zdravotním problémem. Rádi si rozšiřujete obzory? Pojďme si tento termín přiblížit.
Co je xantelasma
Xantalasma představuje kožní útvar. Má nažloutlou barvu a nejčastěji se vyskytuje v oblasti očních víček. Tyto útvary jsou způsobené nahromaděním tuku a nejsou bolestivé. Mohou se vyskytnout i u zdravých lidí (spíše postihuje starší lidi), ale také mohou xantelasmata signalizovat zvýšenou koncentraci tuků v krvi. Tento stav označujeme jako hyperlipoproteinemii. Proto pokud člověk má xantelasma, měl by se nechat vyšetřit na cholesterol a tuk v krvi. Rozhodně se nedoporučuje takové vyšetření podcenit, protože pacient mající zvýšený cholesterol a tuk v krvi má zvýšené riziko infarktu. Xantelasmata mohou mít různou velikost.
Léčba xantelasmat
Xantelasmata se léčí jejich vyříznutím. Zákrok probíhá v lokální anestezii. Po vyříznutí se ranka zašije a po několika dnech se stehy odstraní. Zákrok není nějak zvlášť náročný, takže se ho pacient nemusí obávat.
Samozřejmě pokud je zjištěno, že xantelasmata se tvoří kvůli hyperlipoproteinemii, je nutná ještě dieta a další preventivní opatření, které sníží riziko infarktu.
Xantomy
Útvary podobné xantelasmatům jsou xantomy. Ty jsou více ohraničené. Objevují se nejčastěji na dlaních, v okolí kloubů a šlach. I zde mají různé velikosti a souvisí s hyperlipoproteinemií či poruchami metabolismu tuků nebo familiární hypercholesterolemií.
I zde platí, že samotný útvar pacienta nikterak neohrožuje (jde o estetické hledisko), ale nelze podcenit příčinu, kterou je velmi vysoká hladina cholesterolu a tuků.
1 komentář
Léčí se vyříznutím. To je teda ale medicína. Skalpel!