Do lidové lékárničky nepatří jen bylinky, ale i voda, ocet a prostěradlo, které mohou člověka zbavit vysoké horečky nad 38 stupňů Celsia. Zejména u malých dětí je tento postup neocenitelný. Stačí namočit čisté prostěradlo do studené vody, lehce vyždímat, omotat malému pacientovi kolem těla a přikrýt jej teplou dekou. Během několika minut se obvykle vysoká horečka promění ve zvýšenou teplotu. Zábal lze opakovat i několikrát za sebou. Zábal při horečce je v podstatě tak zvaný Priessnitzův obklad, kdy se jedna vrstva mokrá a ledová přikryje vrstvou suchou a teplou.
Nachlazení: Nejčastější důvod horečky
Jestliže se člověk nakazil infekcí dýchacích cest, bude nemocný čtyři až sedm dnů. Záleží na množství, druhu a síle mikrobů, které pronikli do těla i na tom, zda se zánět omezí jenom na nos a nosohltan, nebo se rozšíří níže – do hrtanu a průdušek. V prvním případě dostane postižený silnou rýmu, je zahleněné, dýchá ústy a brzy se připojí i kašel. Současně stoupá teplota, často až na 39 stupňů Celsia.
Zábal při horečce dětí
Vysoké horečky i poměrně banálních chorob jsou typické hlavně pro malé děti. Dítě s horečkou je neklidné, mrzuté, odmítá jídlo, někdy zvrací hleny, a to hlavně při kašli.Teplotu nad 38,5 stupňů C již hlásíme lékaři a po poradě s ním ji můžeme snižovat zábaly či léky proti horčce.
Klasické zábaly se přikládají na celé tělo. Dítě se na igelitové podložce zabalí do prostěradla namočeného ve vlažné (tedy nikoli ledové) vodě a přikryje suchou pokrývkou. V zábalu ponecháme pacienta asi 15 minut a po stejně dlouhé přestávce jej můžeme znovu opakovat. Potom se přeměří teplota, která mezitím většinou poklesne. U malých dětí častěji používáme šetrnějších zábalů (částečných) jen na horní a dolní končetiny současně přikládáme studené obklady na čelo.
Se svolením lékaře můžeme podat i lék proti horečce.
Zábal uleví při horečce i dospělým
Podobně postupujeme i u zábalů při horečce dospělých lidí. I když člověk (není-li zbytí) dokáže aplikovat zábal při horečce sám sobě (musí znát techniku a princip). Mnohem snadnější to je za pomoci jiného (či dalších) lidí.
- Nemocný se posadí v posteli.
- Pod nemocného položíme igelitovou podložku. Jestli nemáme speciální, můžeme použít čistý voskovaný ubrus, případně nějakou velkou čistou nepropustnou fólii (abychom zábalem nepromáčeli matrace).
- Namočíme a vyždímáme prostěradlo (plátěné, nikoliv froté s gumičkou po obvodu) nebo jiný velký čistý kus plátna nebo bavlny (starý ubrus, velká osuška…)
- Nemocný si lehne na mokré plátno.
- Rychle ho zabalíme a upravíme podložku a obklad i pod nohama.
- Nemocného přikryjeme prací dekou a teprve přes ni dáme pokrývku.
- Zábal opakujeme po 15 až 20 minutách.
- Raději sedíme u nemocného, abychom ho udrželi v bdělém stavu a mohli obklad vyměnit.
- Velmi často se stane, že při druhém zábalu nemocný na chvíli usne (někdy se uleví už v prvním obkladu), a tak jej nebudíme.
- Po probuzení bývá teplota nižší
Šetrnější zábal při horečce
Kdo se neodváží takového razantního postupu nebo má nemocné srdce, vystačí se studenými octovými obklady kolem kotníků a zápěstí. Při bolesti v krku může pomoci Priessnitzův obklad,
Péče o nemocného s horečkou
Staráme se hlavně o čerstvý a zvlhčovaný vzduch v místnosti. Nemocného nenutíme do jídla, ale nabízíme dostatek nápojů, mixované ovoce, kompoty, džusy. Dítěti udržujeme průchodný nos, a to čištěním i odsáváním, ukládáme je ke spánku do zvýšené polohy na boku.