Začalo vaše dítě kašlat? Zakročte! Hrozí mu vážné potíže!

Kašel, a to nejenom u dětí, rozhodně není na místě podceňovat, či jeho léčbu uspěchat. Nejen neléčený, ale i ne zcela vyléčený totiž snadno může přerůst v kašel chronický či astma!

Kašel bývá spolu s rýmou, škrábáním v krku a zvýšenou teplotou doprovodným symptomem většiny onemocnění horních dýchacích cest. A těch s příchodem prvních podzimních měsíců přibývá. Dělíme jej na vlhký a suchý. Pokud dítě vykašlává, je jeho problémem kašel vlhký. V opačném případě se jedná o kašel suchý. Každý pak vyžaduje jiný léčebný postup.

Vlhký kašel

Vlhký kašel nejčastěji způsobuje infekční zánět nosohltanu a sliznice dutiny nosní. V nosohltanu se hromadí hlen, a ten se dere ven. Léčba pak většinou spočívá v podávání léčiv na podporu vykašlávání. Spolu s nimi dítěti podávejte vlažný heřmánkový či šípkový čaj.

Šípkový čaj

Suchý kašel

Projevem virové infekce dolních dýchacích cest, které ve školách a školkách mnohdy vyvolávají epidemie, většinou bývá kašel suchý neboli dráždivý. Tento kašel u dětí může způsobovat až záchvaty, a dochází při něm i k namáhání břišního svalstva. Dítě se snaží vykašlat, ale nedaří se mu to. Kašel ho trápí především ve večerních nočních hodinách, kdy mu doslova nedá spát.

Léčba suchého kašle

Léčba proto musí být zaměřena na tlumení tzv. kašlacího reflexu. Jedněmi z nejúčinnějších jsou přípravky Stoptussin, ať již sirup, kapky, nebo tabletky. Ty totiž fungují ve třech účinných fázích: Kašel nejprve utiší, a dítě tak má možnost nabrat nových sil. Druhou fází je obnovení ochranného filmu na sliznici dýchacích cest, což má za následek, že dítě už nemá další potřebu kašlat. A v neposlední řadě dochází ke zředění hlenu, což v poslední fázi usnadňuje samotné vykašlávání.

Léčbu neuspěchejte

Již na začátku jsme zmiňovali, že léčbu dětského kašle se nedoporučuje uspěchat. Jen obnova sliznic po prodělané infekci může trvat i tři týdny. A samotný proces uzdravování se může protáhnout i na dva měsíce. V této době nedoporučujeme návrat dítěte do dětského kolektivu, v němž mu hrozí další nákaza.

Zanechte odpověď