Období těhotenství neboli gravidity můžeme rozdělit do 40 lunárních týdnů, tedy do devíti standardních měsíců. Za začátek těhotenství jsou považovány první čtyři týdny. V této době žena často ještě netuší, že je těhotná a nesprávným způsobem života může rostoucímu miminku způsobit nenapravitelná poškození.
Příznaky těhotenství
Začátek těhotenství se obvykle prozradí několika typickými těhotenskými příznaky. Patří mezi ně například vynechaná menstruace, bolesti prsů či náhlá únava a změny nálad. Některé méně průkazné znaky však lze pozorovat ještě před prvním vynecháním menstruace, například bolesti v podbřišku, velmi lehké špinění nebo hustý bíle zbarvený výtok bez zápachu. V tuto chvíli ještě nelze těhotenství spolehlivě prokázat, ale vyplatí se počínat si tak, jako byste těhotná stoprocentně byla.
Začátek těhotenství a hygiena životního stylu
Jestliže už nějakou dobu uvažujete nad změnou životního stylu zahrnující kupříkladu omezení alkoholu a zákaz kouření je začátek těhotenství nejvhodnější dobou pro jeho realizaci. Vyvíjející se zárodek je nejcitlivější právě v raném období těhotenství. Jakékoliv větší než malé množství škodlivin může způsobovat život ohrožující nevratné malformace. Děti kuřaček či alkoholiček se rodí velmi často předčasně, s nízkou porodní hmotností a různě rozvinutou formou závislosti na návykové látce, která se projevuje např. neovladatelných třesem a neklidem. Těmto dětem navíc hrozí větší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence a v pubertě je alkohol nebo cigarety láká mnohem více, než jiné děti.
Chemické látky ohrožují začátek těhotenství
Zárodečné buňky plodu jsou velmi citlivé na některé rizikové činitele, které způsobují vrozené vývojové anomálie. Mezi největší škůdce patří rozhodně rentgenové záření. Proto hlaste svému lékaři raději i domnělé dosud nepotvrzené těhotenství, je-li to nutné.
Velmi nebezpečné jsou pro začátek těhotenství i nejrůznější chemické látky obsažené v běžně dostupných lécích. Mezi vysoce rizikové patří léky proti chřipce a nachlazení. Zapomeňte proto na samoléčbu a požádejte o vhodné léky svého obvodního lékaře. Při úporných bolestech hlavy či horečce máte jedinou jistou: paralen. Ten není pro rostoucí zárodek nebezpečný a později se doporučuje i kojícím matkám.
V počátcích těhotenství se vyvarujte i styků s chemikáliemi, které můžete lehce vdechnout. Patří mezi ně výpary z barev a ředidel a nejrůznější čistidla. Dbejte na silnou imunitu a vyhýbejte se možnému kontaktu s infekcemi. Vyvíjejícími se zárodku může nejvíc uškodit virus spalniček a pak také několikadenní vysoké horečky doprovázející chřipku a další onemocnění z nachlazení.
Začátek těhotenství negativně ovlivňuje i cvičení
Jestliže jste doteď pravidelně cvičila, můžete v tom pokračovat i nadále. Pamatujte si ale, že děloha je v prvních třech měsících náchylná ke kontrakcím, které mohou vyvolat potrat. Uberte proto na výkonu a zcela vynechte cviky zaměřené na břišní svalstvo. Příliš se nehodí ani různé poskoky doprovázející např. lekce zumby či aerobicu. Přečtěte si článek cvičení v těhotenství.
Správné cvičení je prospěšné
Do svého repertoáru určitě pomalu zařazujte cviky pro posílení zad a pánevního dna. Cvičení nesmí doprovázet bolest nebo pnutí v podbřišku. I lehké špinění po tělesné námaze může znamenat vyšší citlivost dělohy vůči otřesům. V takovém případě vynechte v prvních třech měsících cvičení úplně.
1 komentář
Dobry den chtěla bych se zeptat k tomu začátku těhotenství .:je možné aby při začátku těhotenství bolel podbřišek při delším zadržováním moči ??…
předem děkují za od pověd