Zácpa bývá velmi častým problémem lidí, kteří mají „v nepořádku“ zažívací ústrojí. Je příznakem dvanáctníkových nebo žaludečních vředů, snížené funkce štítné žlázy, nemocí slinivky břišní, dráždivého trakčníku (v tom případě zácpa střídá průjem). Zácpou trpí i lidé s nepravidelnou životosprávnou nebo s nepravidelným denním režimem (pracující na směny nebo v turnusech). Zácpa trápí také některé lidi při změně místa pobytu. Své o zácpě vědí těhotné ženy. Není třeba hned se uchylovat k chemickým projímadlům. Jaké jsou „babské rady“ pro uvolnění zácpy?
Zácpa? Raději bez chemie
Upravovat zácpu chemickým projímadlem je až krajní řešení. Lékaři stále upozorňují na návykovost některých volně prodejných prostředků nebo na jejich vedlejší účinky. V mnohých případech mohou chemická projímadla zácpu ještě zvětšit, protože střeva přestanou vyvíjet vlastní napětí hladkého svalstva střevní stěny. Lékaři ovšem varují i před užíváním rícínového oleje nebo pití nálevu z listu senny. Oba prostředky poškozují stěny střev.
Babské rady jak na zácpu
Naši předkové sice neznali pojem vláknina a jiné soudobé termíny, ale řídili se osvědčenými zkušenostmi. Jaké postupy radí „lidová moudrost“?
- Hrnek vlažné vody vypitý hned po probuzení. Tato rada je ale pro někoho neakceptovatelná: vlažná voda naůlačnost v někom vyvolává spíše pocit na zvracení.
- O moc příjemnější není, zato zaručeně účinné je pití minerálky Šaratice, Zaječická hořké a Mlýnského pramene.
- Dvě jablka snědená před usnutím. Příjemný a každým „zvládnutelný“ prostředek. Jablka kromě ranní stolice zajistí mírné odvodnění organismu. Podobně fungují i hrušky nebo meruňky.
- Křížaly. Sušené ovoce, a nebo uvařené sušené ovoce, pomáhá upravit střevní peristaltiku a vyprazdňování.
- Doslova „kartáčem“ na střeva jsou sušené datle.
- Populární jsou vařené sušené švěstky (vypít i vodu, v níž se vařily).
- Při dlouhodobé zácpě prý pomáhá vypít třikrát denně vždy před jídlem sklenici přírodního neslazeného jablečného moštu.
- Klystýr (klyzma). Aplikaci by měla předcházet konzultace s lékaře, který zná náš zdravotní stav. Použití je třeba nechat si vysvětlit nebo pečlivě nastudovat z návodu na použití.
- Masáž břicha směsí kmínového a olivového oleje (1 : 9). Pomáhá nejen kojencům, ale podle lidových zkušeností i dospělým.
- Teplá sedací lázeň s kostivalem, jitrocelem a čekankou je pomáhá upravit vyprazdňování.
- Jako prostředek k léčení zácpy slouží také čaj rooibos.
- Známé projímavé účinky má víno ve fázi burčáku. Je třeba ovšem vypít ho jen „zdravotní“ množství, aby burčák nezpůsobil další potíže.
- Slunečnice hlíznatá (topinambury) se osvědčila při odstraňování zácpy.
- Útokem na žlučník, ale prý účinné proti zácpě, je sníst večer misku škvarků.
- Smetanka lékařská (pampeliška). Nálev s údajně projímavými účinky připravíme ze dvou lžiček drobně řezaného sušeného kořene (nebo kořene s listy) na 1/4 litru vody. Necháme přejít var, 15 minut vylouhovat a přecedíme. Pije se vlažný, dva šálky denně.