Výraz „zadní rýma“ zní možná odborně, ale je to jen lidové označení pro případ rýmy, při níž se hlen evidentně vytváří, ale lze jej jen obtížně vysmrkat. Zejména maminky malých dětí tráví dlouhý čas s kapesníkem u dětského nosíku, ucpávají děcku jednu a druhou nosní dírku a stále povzbuzují „Smrkni, smrkni…“. Při zadní rýmě nemluvňátek je situace ještě komplikovanější. Tak zvaná zadní rýma ovšem trápí i dospělé. Existují nějaké „finty“, kterými se zadní rýma uvolní?
Co je „zadní rýma“?
Výraz „zadní rýma“ se obvykle vztahuje na zánět v zadní části nosohltanu nebo na zánět vedlejších nosních dutin, kdy se vytváří hustý hlen, který lze je sice vazký, ale lze jej jen obtížně vysmrkat. Postižený má pocit „plného nosu“ a někdy ho bolí hlava.
Přes všechny medicínské prostředky a „osvědčené babské rady“ i „zadní rýma“ trvá léčená sedm dní a neléčená týden. Těch sedmi dnech zadní rýmy je však možno pacientovi mírně ulevit.
Nosní kapky uleví
Už v počáteční fázi je vhodné použít proti zadní rýmě některé z nosních kapek. Nejenže pacientovi uleví a usnadní dýchání, ale zároveň sníží riziko komplikací, kterým je zejména zánět středouší. Vybrat správné kapky může být trochu problém, protože lékárny nabízejí široký sortiment. Některé nejsou dost účinné a nezajistí dostatečné splasknutí sliznice, jiné jsou málo šetrné k nosní sliznici.
Zásadou je kapky často nestřídat, upozorňují lékaři. Kapeme jednu dvě kapky do každého nosního průduchu asi tři až čtyřikrát denně.
Výhodné jsou nosní spreje, protože účinná látka se po vstříknutí pravidelně rozprostře po sliznici. Pokud léčba ani po týdnu nepomáhá, pacient by měl navštívit lékaře.
Babské rady
- Nemusíte utrácet za drahé nosní kapky v lékárně, pokud nemůžeme smrkat. Stačí si kleknout do vany na všechny čtyři (jako pejsek), lokty položit na dno do hodně teplé vody s přísadou soli (asi 1/2 kg na 20 litr vody). Stále připouštějte horkou vodu a odpouštějte vlažnou tak, aby byly kotníky a lokty stále ponořené. Takto vydržte alespoň půl hodiny v co nejteplejší vodě, potom se utřete a rychle pod peřinu. Jestliže se vám nespustí rýma do jedné hodiny, postup opakujte.
- Při zadní rýmě si připravíme dva větší kbelíky, do jednoho dáme studenou a do druhého hodně horkou vodu. Střídavě ponořujeme do vody ruce až po lokty; stačí dvě minuty do studené a dvě minuty do teplé vody. Opakujeme pětkrát až 10krát. Ihned se zabalíme do teplé deky nebo zalehneme do postele. Po dvou dnech se krásně spustí rýma a nemusíme na nepříjemné punkce.
- Na zadní rýmu platí prý také jako podpůrný lék křen: Nastrouhaný křen smícháme s medem v poměru 1: 1 a užíváme třikrát denně.
3 komentáře
Udělala jsem všechno co je zde napsané, nos se mi uvolnil možná na pul hodiny a pak se zase ucpal:( A to jsem to zkoušela několikrat po sobě..
Vyzkoušejte celkem nenáročnou radu, která se mě osvěčila. Zakupte v lékárně injekční stříkačku o objemu 20 ml a jednu lahev Vincentky. Doma si nalijte Vincentku do skleničky nechte vyprchat bublinky a ohřejte na tělesnou teplotu. Natáhněte do injekční stříkačky ze skleničky Vincentku připravte si kapesník a nad umyvadlem se zakloněnou hlavou celý obsah pomalu stříkněte do jedné nosní dirky.Trochu to pálí, ale v pohodě se to dá vydržet. Nechte 15 vteřin hlavu zakloněnou a následně se předkloňte a nechte obsah z nosu volně vytéci. Zbytek vysmrkejte do připraveného kapesníku. Je to účinnější než kapky a hlavně nenávykové.
To je zbytecne namáhavé nebezpecne existuje rhino konvička na vyplach