Pokud se zadýcháváte v situacích, kdy vycházíte schody do bytu nebo třeba jen mírný kopeček, možná je na čase zbystřit svou pozornost. Tyto obtíže trápí mnoho lidí, avšak jen málokdo se odhodlá řešit je spolu se svým lékařem a odhalit jejich příčinu. Co se může za zadýcháváním se při námaze skrývat?
Je běžné, že chvilku nemůžete popadnout dech po nějakém náročném fyzickém výkonu. To svědčí pouze o tom, že jste se dostali k limitům své vlastní kondice. Problematická je však situace, kdy se zadýcháte i při mírné a nenáročné aktivitě, případně i v klidu. Pak je opravdu na místě konzultovat tyto obtíže se svým praktickým lékařem.
Zdravotní příčiny
Může se stát, že zadýchávání se svědčí pouze o vyšším věku, nadváze nebo špatné fyzické kondici. Není to však pravidlem a mohou se za ním skrývat i diagnózy, které není radno podceňovat. Nejčastěji se jedná o onemocnění plic, srdce a krevního oběhu nebo anémii.
Onemocnění dýchacího ústrojí
Dušnost může svědčit o probíhajícím zánětu průdušek. Zde patří mezi další symptomy kašel, bolest v krku nebo ztráta hlasu. Pokud se situace neřeší, může dojít až k zápalu plic. Při něm je častá horečka a velmi obtěžující kašel, případně i bolest na hrudi. Kterákoliv část dýchacího ústrojí může být zasažena nádorovým onemocněním. Riziko je vyšší zejména u kuřáků.
Zadýchávání se během fyzické aktivity se může objevit též při astmatu. To je charakterizováno opakujícím se sevření svalstva průdušek, a tím znesnadnění proudění vzduchu při dýchání. Dalším příznakem může být sípání, kašel a svíravá bolest na prsou.
Srdeční onemocnění
Spolu se zrychleným bušením srdce a únavou může být dušnost projevem srdeční arytmie. Může se na ní podílet též srdeční nedostatečnost, neléčená hypertenze, ischemická choroba srdeční či různé vrozené vady. Podstatou vzniku dušnosti je zde neadekvátní činnost srdce, které není schopno okysličenou krev dostat do tkání a dodat jim tím kyslík.
Anémie
Dušnost může být zapříčiněna též chudokrevností – anémií. Zde je prvořadým působícím faktorem nedostatek hemoglobinu, jehož úkolem je navázat na sebe kyslík a dopravit jej do tkání. Pokud zadýchávání se nastává i v klidu, může se jednat o závažnou formu chudokrevnosti.
Diagnostika a léčba
Ke stanovení diagnózy je možné využít mnoho medicínských postupů. Je třeba vždy přihlédnout k individuálním obtížím pacienta, konkrétním příznakům, jeho zdravotnímu stavu a dalším obtížím. Mohou být využity cílené rozbory krve, rentgen plic, EKG, ultrazvuk srdce a další. K odhalení příčiny je možné též absolvovat jednoduché bezbolestné vyšetření s názvem spirometrie. Léčba pak závisí na konkrétní diagnóze. Pokud dojde k léčení prvotního problému, nastane i zmírnění obtěžující dušnosti.