O tom, že lidé jsou různí, není potřeba se nijak zvlášť sáhodlouze vypisovat. Každý máme ve svém okolí celou řadu nejrůznějších typů, přičemž sem patří takoví lidé, kteří to s námi myslí dobře a jsou pro nás ochotni udělat takřka cokoliv, zatímco můžeme velice snadno narazit i na jejich přesný opak. To jsou ti, co se naopak vyloženě vyžívají v tom, když mohou být zlí a škodit ostatním. Takovým druhem je pak třeba i zákeřný typ člověka, jemuž je věnován tento článek.
Kdo je to zákeřný člověk?
Obecně můžeme říci, že zákeřný člověk je takový, jenž se vyžívá v neštěstí druhých a sám k němu ve velké míře přispívá. To znamená, že velice často vymýšlí a poté realizuje způsoby, kterými nám může uškodit. Často přitom zachází až do neuvěřitelných detailů, aby jeho potěšení bylo co největší. To znamená, že čím méně se nám bude dařit, tím více bude spokojenější on sám, nebo také – čím větší problém budeme muset řešit, tím větší bude mít radost.
Jak rozpoznat zákeřného člověka?
Existuje několik základních znaků, jak takového člověka rozpoznat. Takové varovné signály by pro nás měly být dostatečným varovným signálem, abychom takové lidi dokázali vyfiltrovat. Samozřejmě, jenom těžko se jim můžeme vyhnout, dokážeme ale zabránit tomu, aby na náš život měli tak velký vliv. V první řadě je rovněž velice důležité se takovým lidem nesvěřovat se svými tajemstvími a věcmi, které nás trápí, neboť existuje velká pravděpodobnost, že jím tím pouze dáme do rukou munici, kterou poté použijí k tomu, aby nám uškodili.
Mezi takové znaky pak patří kupříkladu absence empatie, lhaní, krutost, případně manipulace, ale i mnohé další, o nichž si něco povíme na následujících řádcích. Než se do toho ale pustíme, zmiňme alespoň jedno základní pravidlo, které je jednoduché, zato ale velice funkční a účinné. Pokud je nám v něčí přítomnosti nepříjemně, nebo se s ním cítíme tak nějak nesví, případně v nás probouzí přímo ostražitost, je velice na místě omezit styk s takovým člověkem na naprosté minimum. Člověk obecně takové nuance vnímá a neměl by je ignorovat. Předejte tím celé řadě problémů.
Teď už se ale přesuneme ke zmíněným znakům, které nám pomáhají zákeřné lidi rozpoznat.
-
Nedostatek či úplná absence empatie
Každý z nás někdy někomu ublížil, což je zcela normální. Obvykle si to však vyčítáme, případně to chceme napravit, zatímco zákeřný člověk nikoliv. Dost často dokonce svůj čin jakožto nějaké nevhodné chování vůbec nevnímá. K tomu poté patří i to, že nijak neprojevuje lítost. Při jakékoliv konfrontaci pak vše svaluje na ostatní. V krajním případě se dokonce neostýchá obvinit někoho, o kom ví, že je pro nás velice důležitý. Poničit naše vazby s blízkými členy rodiny nebo přáteli pro něj představuje extrémní uspokojení.
-
Lhaní
Samozřejmě, tento znak nesmí chybět. Je totiž naprosto typický, jelikož zákeřní lidé lžou takřka permanentně. Obzvláště horší alternativou je ta, že si sami ani neuvědomují, že neříkají pravdu, případně ji minimálně alespoň citelně zkreslují. Někteří lžou, aby dosáhli svého, ale může to pramenit i z nedostatku sebejistoty. Stejně tak to může být i nástroj k manipulaci s ostatními. Jejich oblíbený krédem je nezřídka to, že opakovaná lež se stává pravdou, načež budou právě oni tím, kdo to bude neustále přiživovat. Pokud totiž dosáhnou toho, že se díky nim budete dlouhodobě trápit, budou spokojení o to více. Tato jejich ambice pak nikdy zcela nevymizí.
-
Absence odpovědnosti za své chování
Absence odpovědnosti tak nějak souvisí s již výše řečenou absencí empatie. Tím, že se zákeřní lidé nedokáží poprat s následky svých činů, nemohou nikdy přijmout plnou zodpovědnost. Už proto, že dost dobře nedokáží pochopit, že vlastně udělali/dělají něco špatného. Nedokáží se vcítit do někoho jiného a vše podřizují sami sobě a svým pocitům a tužbám. Nikdy nedokáží uznat vlastní chybu, protože jsou v zásadě přesvědčeni o tom, že žádné nedělají.
-
Manipulace
Ano, samozřejmě, i tohle sem patří. Manipulativní chování se zákeřným lidem vždy hodí do arsenálu zbraní, které proti vám mohou použít. Nebezpečné ovšem je to, že stejně tak jako dokáží vše otočit proti vám, dokáží projevit i laskavost, případně ve vás vzbudit pocit přátelství či nějaké spřízněnosti, ovšem výměnou za to, že se jim zavážete a budete mít pocit, že jim něco dlužíte.
-
Další znaky zákeřného člověka
Mezi další znaky, které jsou typické pro zákeřného člověka pak patří obecná zlost vůči celému světu a s tím spojený pocit, že je vše proti nim. S tím se také pojí jistá míra arogance a pocit, že daný člověk je poté přesvědčen o tom, že je lepší než všichni ostatní.
Na závěr ještě musí zaznít, že existují i v oblasti zákeřných lidí další podtypy. Pokud to trochu sumarizujeme, tak mluvíme o lidech, kteří jsou zkrátka zlí a nikterak se tím netají. Dávají svou zlost najevo, což má i své výhody, jelikož je vše řečené, a proto alespoň trochu víte, co můžete očekávat. Horší je ale skupina těch, kteří symbolizují skryté zlo. Nějaká jejich podpásovka může přijít nenadále a kdykoliv, na což nemůže být člověk nikdy tak docela připraven, a to ani při nejlepší vůli. Taková zrada od blízkého člověka pak bolí o to více a je velice těžké se s ní vypořádat.