Základy drhání

Chcete si vyrobit půvabné doplňky do domácnosti nebo na zahradu? Lákají vás polozapomenuté techniky? Pak si spolu s námi pojďte zopakovat základy drhání. Není to těžké, práce přibývá rychle a přitom jsou hotové výrobky velmi efektní.

Stačí vám v podstatě jen vhodný provázek a trocha trpělivosti. Pro začátek nezapomeňte každou drhanou práci připevnit k podkladu, jinak se pravidelných uzlů nedočkáte. Ty nejjednodušší kousky lze uchytit jednoduše mezi kolena, delší a složitější pak zavíracím špendlíkem třeba ke kalhotám, matraci na pohovce apod.

Základy drhání

Základy drhání aneb jak na základní uzly

Zavěšení práce – vezměte si k ruce pramen nebo prameny dvojité příze a zavěste je jednoduchým uzlíkem. Pak každý pramen omotejte okolo vhodné opory ještě jednou (dvojité zavěšení) a teprve pot začněte drhat.

Jednoduchý uzel – využití má prakticky jen k tomu, abyste k sobě svázali najednou více pramenů (a často jen přechodně) svázali. Je rovněž možné s ním upevňovat korálky.

Vlnkovitý uzel – tady už se dostáváme k samotné technice drhání. Vlnkovitý uzel se skládá nejméně z jednoho (ovšem také z libovolného množství) vedoucích pramenů a dvou vázacích, jež jsou umístěny po stranách. Při drhání postupujte takto: přeložte první vázací pramen přes vedoucí pramen, levý přeložte vrchem a navzájem provlékněte. Orientovat se můžete podle vzniklého očka. Při vázání uzlů jednoduše pokračujte dál. Očka vždy pleťte z jedné nebo druhé strany – ne na střídačku. Pokud děláte vše správně, začne se vlnkovitý uzel už po pátém opakování stáčet do spirály. Pokračujte ve vytváření uzlíků stále ze stejné strany a dbejte na to, aby byly vedoucí prameny stále napnuté.

Tkalcovský uzel základ pro jeho výrobu je stejný jako u vlnkovitého uzlu a první díl uzlu je s ním rovněž identický. Změna začíná až poté. Druhý uzel proveďte úplně stejně, ovšem zrcadlově. Levý vázací pramen položte přes středovou osu, přes něj přeložte pravý, jehož konec ještě protáhnete vzniklým očkem. První díl uzlů musí vždy začínat na stejné straně. Upletené tkalcovské uzly se počítají za pomoci vzniklých obloučků vždy na té protější. Takže vážete-li napravo, počítejte nalevo (a naopak).

Perlový uzel – uvažte ho ze dvou hlavních a dvou vázacích pramenů. V zásadě jde o 4-7 tkalcovských uzlů. Vedoucí prameny přeložte nahoru a před prvním tkalcovským uzlem je za pomoci háčku protáhněte ven a znovu je sveďte dolů. Získáte tak jakousi stužku. Dole vytvořte další tkalcovský uzel a vše opravdu dobře utáhněte.

Řetízkový uzel – velmi vzdušná konstrukce a postačí vám na něj dva prameny. Jeden z pramenů veďte jako vedoucí a z druhého za pomoci přeložení a provléknutí vytvořte polouzel. Z vázacího pramene se nyní stane vedoucí. Dobře ho napněte a tentýž postup opakujte s druhým pramen. Pokračujte střídavě. Nejefektněji vypadá toto drhání za dvou pramenů různých barev.

Zanechte odpověď