Základy šití na stroji

Máte doma šicí stroj, ale neumíte na něm šít? Pokud máte chuť začít, pusťte se do toho podle následujícího návodu:

Co budete potřebovat?

šicí stroj

jehly (vyberte si ty správné podle druhu látky)

rovné špendlíky

látka

pevný stůl nebo pracovní deska

nit

člunky (které se hodí pro váš šicí stroj)

nůžky na šití

Přední steh – jak na to:

Začněte rovným, předním stehem o střední délce. Přečtěte si manuál k vašemu stroji a zjistěte, jak to udělat (stehy se nastavují např. otáčením kolečka po pravé straně, dokud se cvaknutím nezastaví ve zvoleném stehu). Stehy vždy nastavujte, když je jehla v poloze nahoře a není zapíchnutá v látce. Jinak by se jehla mohla v látce pohnout.

Trénujte nejprve na zbytcích látky. Vyberte si jednoduchou tkaninu (ne úplet) a poprvé si vyzkoušejte šití. Nepoužívejte příliš těžké a tuhé látky.

Pečlivě složte látku pod patku šicího stroje. Větší část látky by měla být nalevo od stroje (pokud bude napravo, šití bude obtížnější).

Dejte patku do nižší polohy, aby stiskla látku. Za patkou je páčka po straně jehly, která zvedá a snižuje patku.

Chytněte do ruky oba konce nití. Několik prvních stehů je raději držte v ruce, aby se nezatáhly zpátky.

Sešlápněte pedál. Pedál kontroluje rychlost šicího stroje. Funguje stejně jako pedál plynu v autě, čím silněji ho přišlápnete, tím rychleji bude stroj šít. Nejprve tedy sešlapujte pomalu a opatrně, jen tak, aby stroj začal pracovat.

Najděte tlačítko, které ovládá zpětný steh, a vyzkoušejte ho. Obrátí to směr šití a směr, kterým látku podavač bere do stroje. Toto tlačítko má často pružinu, a tak ho musíte držet, pokud s ním chcete šít.

Na konci švu udělejte pár obrácených stehů, tzv. látku zapošijte. Zabráníte tak tomu, aby se švy třepily.

Pomocí ručního kolečka umístěte jehlu do nejvyšší pozice. Pak páčkou zvedněte patku stroje. Látku byste teď měli bez problémů ze stroje vytáhnout. Pokud nitě nedovolí látce vyklouznout, zkontrolujte pozici jehly a uvolněte nitě pootočením ručního kolečka.

Odstřihněte nitě. Na většině šicích strojů je na levé straně malý zářez s čepelí. Můžete nitě vzít do ruky a protáhnout je směrem dolů přes řezák a tím je zkrátit. Pokud takový zářez s čepelí na vašem stroji není, začistěte nitě nůžkami. Nechte z jehly a člunku koukat dostatečně dlouhé nitě, abyste mohli začít další steh.

Na co si dávat pozor?

– Dávejte pozor, ať si nestrčíte prsty pod jehlu. Při navlékání jehly stroj vždycky vypněte ze zásuvky, aby nehrozilo nebezpečí úrazu.

– Nesnažte se nutit stroj do práce násilím. Pokud jehla nechce látku propíchnout, zřejmě máte moc vrstev, nebo špatnou jehlu.

-Snažte se nešít přes špendlíky, které drží látku u sebe. Oslabuje to šev a může to zlomit jehlu.

Zanechte odpověď