Žaludeční neuróza je vždy spojena s neklidem a bolestmi v žaludku. Za předpokladu, že nejde o žaludeční vřed, je velmi dobře ovlivnitelná přírodními prostředky. Většina nemocných netuší, že v popředí jejich potíží stojí především psychická nevyrovnanost, život trávený ve stresech a sklon k depresím a pesimistickým náladám.
Žaludeční neuróza: Příčiny a příznaky
Je poměrně mnoho lidí, kteří trpí chronickými trávícími potížemi a léčí se na žaludeční neurózy. Odstranit tyto problémy se někdy zdá být složité, protože klasické léky nezabírají a nezřídka mohou svými vedlejšími účinky vyvolat další potíže.
Příznaky žaludeční neurózy se projevují zejména v podobě nevolnosti a vnitřního neklidu, nechutí k jídlu, zvracením a podobně.
Obecně lze říct, že žaludeční neurózu lze dobře zvládat s pomocí správné výživy a bylinek, samozřejmě za předpokladu, že ze života odstraníme stresové situace nebo se je alespoň pokusíme minimalizovat. Při odstraňování žaludeční neurózy pomáhá „zelená lékárna“.
Poradíme si se žaludeční neurózou?
Příroda pomáhá
Zelená lékárna nabízí například prostředek z bylinek, který může většinu zdravotních problémů plynoucích ze žaludeční neurózy poměrně rychle upravit. Jeho základem jsou čerstvé bylinky.
- Vezmeme tři hrsti kopřivy dvojdomé, hrst listů smetánky lékařské, 3 hrsti lístků jetele lučního a 1 hrst listů řebříčku obecného. Bylinky opereme pod tekoucí vodou a pokrájíme. Do mixeru si připravíme asi 0,5 litru vlažné vody a spustíme jej. Po hrstičkách přidáváme čerstvé byliny a asi pět minut je mixujeme. Postupujeme po etapách a nakonec všechnu získanou šfávu dokonale promícháme. Zelený nápoj necháme asi dvě hodiny vyluhovat, poté jej scedíme a uložíme do chladničky. Užíváme třikrát 1 dl štávy denně a dbáme, abychom připravený nápoj spotřebovali do dvou dnů. I když není tato „medicína“ příliš chutná, je lépe ji nepřislazovat ani jinak neupravovat. Nelze-li jinak, pak doporučuji šťávu rozředit Dobrou vodou v poměru 1: 1 .Kúra pití zelené šťávy může trvat deset až čtrnáct dnů, popřípadě déle. Účinky se dostavují po třech čtyřech dnech.
- Na zbavení se žaludeční neurózy, i celkové vyčerpanosti lze doporučit čaj z máty peprné, který budeme pít třeba místo černé kávy. Denně můžeme vypít takové množství, na jaké máme chuť. Čaj z máty ponecháváme v přikryté nádobě, aby neunikaly léčivé těkavé složky. Nezáleží na tom, zda čaj pijeme teplý nebo studený.
- Žaludeční potíže zklidňuje čaj z 2 dílů nati třezalky, 2 dílů nati mořeny a 1 dílu listu meduňky. Podobně může zklidňovat čaj z 1 dílu meduňky, 1/2 dílu máty, l dílu komonice lékařské a 1,5 dílu rmene sličného (květ). Čaj z těchto bylinek se pije teplý dvakrát až třikrát denně.
- Ve stravě je vhodné vynechat dráždivá jídla a zařadit některá koření, která podporují trávení.
- Za všeobecně prospěšnou a preventivně zaměřenou lze považovat pitnou kúru z 1 dílu nati zeměžluče, 1 dílu třezalky, 1/2 dílu vachty, 3/4 dílu oddenku kozlíku, 3/4 dílu andělíky lékařské a 1/2 dílu puškvorce. Z této směsi připravíme odvar, který pijeme teplý dvakrát až třikrát denně.
- Léčbě napomáhá také častější pobyt na čerstvém vzduchu, přiměřený pohyb (odstraňuje svalové napětí) a dobrá nálada.