Žaludeční nevolnost přepadne někdy i zcela zdravého člověka. Může se jednat o krátkodobý stav způsobený nějakou dietetickou chybou či jiným vnějším podnětem. Nebo může žaludeční nevolnost přicházet jako předzvěst nějakého infekčního onemocnění. Žaludeční nevolnost dobře zná většina těhotných žen, ale právě tak někdy žaludeční nevolnost provází menstruaci nebo migrénu. Žaludeční nevolnost provází rovněž astma bronchiale. Někdy může být i průvodním příznakem napadení organismu hlísty.
Dieta, případně lékař
Osvědčenou první pomocí při žaludeční nevolnosti je omezit příjem potravy pouze na suchary (nebo tvrdé pečivo či dětský piškot) a bylinné čaje. Jestliže nevolnost nepovolí, ne třeba navštívit lékaře. Je-li žaludeční nevolnost provázena horečkou, a to zejména u dětí, je třeba vyhledat lékaře hned (mohlo by se jednat o příznak nějakého akutního onemocnění, napříkla zánětu červovitého výběžku slepého střeva).
Žaludeční nevolnost: příroda pomáhá
Bylinné přípravky tičící žaludeční nevolnost. Léčbě napomáhá také častější pobyt na čerstvém vzduchu, přiměřený pohyb (odstraňuje svalové napětí) a dobrá nálada.
- Slivoň trnka. V přírodní medicíně se užívají květ a plod. Při žaludeční nevolnosti vypijeme šálek čaje z trnky, který připravíme jako nálev – dáváme dvě čajové lžičky sušeného květu na šálek vody. Čaj pijeme teplý dvakrát až třikrát denně.
- Žaludeční potíže zklidňuje čaj z 2 dílů nati třezalky, 2 dílů nati mořeny a l dílu listu meduňky.
- Podobně může zklidňovat čaj z l dílu meduňky, 1/2 dílu máty, l dílu komonice lékařské a 1,5 dílu rmene sličného (květ). Čaj z těchto bylinek se pije teplý dvakrát až třikrát denně.
- Za všeobecně prospěšnou a preventivně zaměřenou lze považovat pitnou kúru z l dílu nati zeměžluče, l dílu třezalky, 1/2 dílu vachty, 3/4 dílu oddenku kozlíku, 3/4 dílu andělíky lékařské a 1/2 dílu puškvorce. Z této směsi připravíme odvar, který pijeme teplý dvakrát až třikrát denně.
- Osvědčila se rovněž čajová směs: Dvě lžičky pelyňku a heřmánku, po lžičce třezalky, máty peprné, medu. Přidá se špetku kmínu a anýzu, popřípadě fenyklu. Směs se přelije 0,25 l horké vody, nádoba se přikryje a nechá pět minut ustát. Po přecezení přes nekovové sítko pijeme několikrát denně po dobu 4 až 6 týdnů
- Vnitřně užívaný kopřivový čaj rovněž pomáhá proti žaludeční nevolnosti. Krátkodobá 36 hodinová hladovka, při níž pijeme 1,5 až 2 litry kopřivového čaje za den, může způsobit, že se okamžitě cítíme mnohem lépe – tiší se žaludeční nevolnost (někteří lidé jsou na kopřivu alergičtí, těm není tato kúra určena).
- Máta posiluje žaludek a působí proti žaludeční nevolnosti. Tři lžičky řezaných sušených listů máty přelijeme půl litrem vařící vody a necháme patnáct minut pařit. Čaj pijeme neslazený.
- Třezalka patří k tradičním léčivým rostlinám, které jsou velmi oblíbeny nejen v lidovém léčitelství, ale i v medicíně. Při žaludeční nevolnosti použijeme dvě čajové lžičky sušené třezalkové nati a spaříme je vroucí vodou v šálku o objemu přibližně 200 mililitrů. Po zhruba čtvrthodinovém louhování se odvar scedí a vznikne tak vlažný nápoj, který se pije po douškách, v dávce dva až tři šálky během dne. Není třeba se přitom obávat jeho poněkud nahořklé chuti.
- Bez černý. Také při tišení žaludeční nevolnosti má své nezastupitelné místo. Čaj z květu připravíme tak, že vrchovatou lžičku sdrhnutého květu přelijeme 2 dcl vařící vody, necháme 10 minut louhovat a poté přecedíme přes sítko. Čaj můžeme přisladit medem.
- Koriandr. Tuto bylinu známe v současné době spíše jako koření.Je to však účinný prostředek při žaludeční nevolnosti.
- Tužebník jilmový. Nálev tiší žaludeční nevolnosti. Tuto bylinu nesmějí užívat lidé citliví na salicyláty.