Zámek Kynžvart

Při cestě do nejzápadnějšího koutu naší země turisté rádi navštěvují státní zámek Kynžvart, který leží v chebském okrese, jižně od města Lázně Kynžvart. Zámek Kynžvart nese statut kulturní památky České republiky  a je zapsán na seznamu národních kulturních památek. Prohlídka zámku Kynžvart je rozdělena na dva okruhy, návštěvníkům zde nabízejí i speciální prohlídku pro děti. Návštěvníky vítají od března do prosince.

Státní zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart ležící asi dvacet kilometrů od okresního města ChebKarlovarském kraji je znám především jako bývalé letní sídlo rakouského kancléře Klemense von Metternicha. Zámek je chráněn jako národní památka České republiky. Bývá otevřen i mimo hlavní turistickou sezonu.

Dva + jeden prohlídkové okruhy

V zámku byly zřízeny dva prohlídkové okruhy a jeden speciální pro děti. Při prohlídce prvního se návštěvníci seznamují se vzácnými uměleckými díly z majetku knížat Metternichů. Zámecká expozice představuje unikátní předměty  – například velký kulečník od ruského cara, či vzácná sochařská díla.  Na trase jsou k vidění cenné deskové obrazy a soubor porcelánu. V závěru prohlídky je možno vstoupit do zámecké kaple.

Druhý prohlídkový okruh seznamuje s unikátními sběratelskými předměty nejen ze sbírek kancléře Metternicha a jeho potomků, ale také ze sbírkové činnosti Karla Hussa, posledního chebského kata a zároveň prvního správce zámeckého muzea. „K vidění tu jsou samurajské zbroje, vzácné palné a chladné zbraně i pravé katovské nástroje. Ve třech sálech na původním místě je instalovaná velká zámecká knihovna o 24 000 svazcích. Knižní fond zahrnuje všechna odvětví a svým rozsahem nemá v České republice srovnání,“ uvádí se na oficiálních stránkách zámku Kynžvart. „Unikátním jádrem metternichovského muzea je kabinet kuriozit – v jedné místnosti je vystaveno na 1800 předmětů, z nichž některé nemají ve světě srovnání. Mezi jeho nejcennější části patří i dvě egyptské mumie, z nichž starší pochází z doby před 3500 lety,“ připomínají rovněž správci státního zámku.

Dětský program

Děti navštíví zámek jako princezny a princové – a společně s čarodějnicí Agátou během 30 minut procházejí zámeckými interiéry. Kromě čarodějnice Agáty provází někdy děti také princezna Markéta a bílá paní, které jim povídají i o dalších bytostech obývajících zámecké prostory. Na dětské prohlídky je nutná předchozí rezervace. Délka programu je 30 minut, maximálně pro 15 dětí. Výklad je v češtině, cena 80, respektive 50 korun.

Otevírací doba zámku Kynžvart

Otevírací doba zámku se mění. Proto je vhodné před návštěvou navštívit webové stránky zámku a zjistit konkrétní údaj pro zamýšlené datum a dobu.

Vstupné do zámku Kynžvart

(cena za prohlídku jednoho okruhu, cena se může časem změnit)

 • Dospělí: 150 Kč
 • Děti do 6 let: zdarma
 • Děti 6-15 let: 110 Kč
 • Držitelé platných průkazů ISIC, ITIC, EYCA a EUROBEDS: 110 Kč
 • Senioři nad 65 let: 110 Kč
 • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 3 děti): 400 Kč
 • Držitelé průkazu ZTP/P a průvodci ZTP/P: zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP do 18 let: zdarma
 • Držitelé průkazu ZTP do 18 let: 110 Kč
 • Držitelé průkazu Fondu ohrožených dětí: 110 Kč
 • Držitelé karet ICOM, ICOMOS, Asociace muzeí a galerií ČR, zaměstnaneckých průkazů NPÚ (max. 1+3 rodinní příslušníci), volných vstupenek NPÚ a novináři po předchozí akreditaci: zdarma.

 

Zdroj: S využitím informací státního zámku Kynžvart

Ilustrační mapka: pixabay.com

Zanechte odpověď