Může se stát, že těhotenství v prvních týdne skončí odumřením plodu, který však není z těla ženy vypuzen jako v případě samovolného potratu. Takovému konci se říká zamlklé těhotenství. Žena se obvykle podrobí lékařskému zákroku, a nebo jí je nabídnuta jiná alternativa řešení situace. Pak musí dodržovat předepsaný zdravotní režim.
Příčiny zamlklého těhotenství
Není jediná příčina, proč těhotenství skončí odumřením plodu v prvních týdnech, důvody mohou být různé:
- Nedostatečné zásobování plodu krví
- Genetická vada plodu
- Vady ve vývoji placenty
- Infekční onemocnění makty
- Hormonální nerovnováha organismu ženy
- Vyšší srážlivost krve matky
- Jiné příčiny
Zamlklé těhotenství je jev, který se objevuje do 12. týdne těhotenství. I to je důvod, proč lékaři, porodní asistentky nebo zkušené starší ženy někdy mladou matku upozorňují, aby se s nyní módním „oznámením“ těhotenství počkaly na dobu po 12. týdnu. Někdy se zamlklému těhotenství říká zamlklý potrat.
Zamlklé těhotenství: A co bude dál?
O zániku těhotenství se většinou žena sama ani nedozví: neprojevuje se jako samovolný potrat masívním krvácením. Jen někdy pociťuje bolest nebo se jí objeví silný výtok. To jsou většinou důvody, proč navštíví gynekologickou ordinaci. Po opakovaně provedeném vyšetření, kdy lékař na sonografu (ultrazvuk) nezaznamenává známky života plodu, a když je odumření plodu potvrzeno, musí žena podstoupit zákrok, při němž je její děloha vyčištěna. Tomuto zákroku se říká kyretáž nebo také revize děložní dutiny. Jedná se gynekologickou operaci, která je prováděna v celkové narkóze. Děloha je čištěna přes pochvu ženy. Při zákroky jsou odstraněny všechny nežádoucí odumřelé tkáně, které jsou následně vyšetřeny na histologii. Je-li vše v pořádku, netrvá hospitalizace víc než jeden dva dny.
Jako po každé kyretáži, i po vyčištění dělohy po zamlklém těhotenství žena asi týden krvácí, ale slabě. Asi po měsíci až šesti týdnech dostane menstruaci. Do té doby by měla dodržovat zvýšená hygienická opatření a životosprávu podle doporučení ošetřujícího lékaře.
Kdyby nedošlo k operativnímu zákroku, čekala by žena, až tělo samo odumřelý plod vypudí (a tak se dělo i v minulosti, kdy diagnostické přístroje neexistovaly). Děloha se v tomto případě vyčistí sama. Při oznámení zamlklého těhotenství ošetřující gynekolog tento přirozený způsob ženě nabídne a záleží na její volbě.
Opakuje se situace?
Zamlklé těhotenství se většinou neopakuje a žena podle odborníků nemusí mít obavy z dalšího těhotenství. Jestliže se však tato situace opakuje, lékaři začnou problém řešit.
1 komentář
Bohužel u mne zamlklé těhotenství skončilo hysterektomií. Během kyretáže došlo k masivnímu krvácení a když se na monitoru objevila rovná čára a já téměř vykrvácela, tak dělohu odstranili a dali mi mnoho krve a plazmy…. dodnes nevím jak je to možné, ale prý mi placenta prorostla skrze dělohu…. proč??? to mi dosud nikdo neřekl..ve svých 28 letech mi zemřela dcera (sic nenarozená) a navíc už nemůžu mít další dítě….děkuji lékařům