Podle lékařských statistik končí potratem jedno těhotenství z pěti. K mnoha potratům dojde ještě v prvním menstruačním cyklu a ty ostatní se projevují silným děložním krvácením. Ale zamlklý potrat probíhá zpočátku tajně, takže nepříjemná zpráva znamená pro většinu žen opravdu šok.
Co je to zamlklý potrat?
Zamlklý potrat (missed abortion) je stav, při kterém zárodek nebo plod v děloze odumře. Na rozdíl od spontánního potratu se často zárodek od děložní stěny pouze odloučí, ale není vypuzen, takže žena nepozná, že je něco špatně. Špatnou zprávu sdělí obvykle až doktor při ultrazvukovém vyšetření, při kterém nerozezná srdeční akci plodu. Ta je přitom dobře patrná už od 7. týdne těhotenství.
Zamlklý potrat – příčiny
Zamlklý potrat může mít mnoho příčin. Ale často se důvod smrti plodu zkrátka nenajde. Jeden prodělaný zamlklý potrat ještě pro ženu nic neznamená. Opakované stavy ale mohou naznačovat vážný genetický problém, se kterým je potřeba navštívit specializované pracoviště.
Zamlklý potrat je nejčastěji způsoben:
- chromozomálními defekty (poškozené zárodečné buňky nebo špatný proces splynutí)
- nedostatečnou produkcí hormonů
- imunologickými poruchami
- infekčními nemocemi
- některými léky
- ionizačním nebo krátkovlnným zářením (rentgen apod.)
Raný zamlklý potrat
Mnoho žen ani netuší, že zamlklý potrat prodělalo. Došlo k němu totiž do třiceti dnů po oplodnění vajíčka. Takový potrat se pak tváří jako silnější popřípadě zpožděná menstruace. Většinou nejde o nic nebezpečného a žena může bez obav otěhotnět v dalším cyklu.
Ale někdy se vedle zaniklého zárodku vytvoří krevní sraženina (periovulární hematom). Vzniká tehdy, když se krev dostane i do plodových obalů. Celý útvar se postupně zakulacuje a nazývá se krvavá mola. V případě, že nedojde k jeho vyloučení, prostupuje částečně to vaziva a vzniká tuhá koule, označovaná jako masitá mola. Někdy je mola odhalena při ultrazvukovém vyšetření a v některých případech je nutné přistoupit k jejímu operativnímu odstranění kvůli dalšímu těhotenství.
Zamlklý potrat – příznaky
I když většina zamlklých potratů probíhá bez příznaků, není to pravidlem. V některých případech tělo matky zaniklý plod zcela nebo částečně vstřebá. Toxické látky v plodu mohou způsobit nechutenství, silnou nevolnost nebo zvýšenou teplotu. Okolo 10. týdne těhotenství se také raný zamlklý potrat může projevovat mírným děložním krvácením.
Zamlklý potrat – kdy znovu otěhotnět?
Odpovědi na tuto otázku se liší. Mnoho lékařů ještě stále doporučuje alespoň půlroční odklad, ale nové studie naznačují, že je tak dlouhé čekání zbytečné, zvláště u starších rodiček. Všeobecně se doporučuje dodržet období šestinedělí a pak se o miminko pokusit znovu. Brzké otěhotnění je výhodné i pro ženinu psychiku, která se tak se ztrátou prvního dítěte snadněji vyrovná.
Jestliže šlo o ženin první zamlklý potrat, lékaři neprovádí žádná dodatečná vyšetření a nechávají vše na přírodě.