Že zánět Achillovy šlachy znemožnil nějakého sportovnímu esu účast na klíčovém závodě, není nijak neobvyklá informace. Zánět achilovky ovšem není jen „výsadou“ vrcholových sportovců. Může k němu přijít i člověk, který se sportování na hony vyhýbá. Aby se zánět Achillovy šlachy nedostal do chronického stadia, či nedošlo k jejímu natržení nebo prasknutí, je třeba řešení problému okamžitě svěřit odbornému lékaři. Léčba je složitá, vyžaduje v akutním stavu krátkodobé znehybnění, chladné obklady, protizánětlivé a dráždivé masti, při chronickém trvání pak koupele, léčbu teplem, elektroléčbu, impulzívní magnetické pole a další terapie.
S „achilovkou“ nejsou žerty
Při jakékoliv déle trvající bolesti Achillovy šlachy je třeba hned navštívit lékaře. I odborníci připomínají, že s „achilovkou“ nejsou žádné žerty. Jedná se o nejmohutnější šlachou v těle. Je tvořena úpornými šlachami tří lýtkových svalů (trojhlavého svalu) a její povrch je kryt jen jemnou fascií. Při úponu šlachy na patní kost je uložen tíhový váček, který může být snadno podrážděn nevhodným okrajem obuvi. Pak se vytvoří na patě bolestivý otlak, postižený nesnese žádnou obuv a chůze je pro něho utrpením.
Typické postižení výkonnostních sportovců
Po namáhavém tréninku, sportovním vypětí nebo po dlouhých pochodech dochází zejména u netrénovaných, ale i u sportovců, k bolestivému opakovanému dráždění šlachy, což platí zejména pro sprintery, rychlé fotbalisty i hokejisty.
Důsledky zánětu Achillovy šlachy
- Poškození se dále přenáší na kloubní pouzdro, kam svaly vysílají šlachová vlákna a trpí i úponová část kosti. Při vzniku zánětu ve šlaše převládají plastické pochody ve tkáních, někdy se ukládá do úponové šlachy i vápno.
- Dalším následkem jsou degenerativní změny kloubní (artróza).
Někdy se již poškozená šlacha při netrénování a náhlé zátěži trhá i po malém podnětu (ruptura) a tady je pak nutný okamžitý chirurgický zákrok. Pacient má v onom nešťastném okamžiku pocit šlehnutí bičem, někdy doslova slyší zvuk trhající se šlachy.
Léčba zánětu achilovky
Při včasném záchytu tvořícího se zánětu Achillovy šlechy nemusí být léčba nijak omezující:
- Někdy spočívá v dodržování klidového režimu, jindy postačí změna sportovní obuvi nebo změna techniky prováděného cvičení.
- Jestliže je zánět zanedbán a postoupí, nebo v případě natržení či prasknutí achilovky, volí lékař jiné postupy – od léčby ledovými obklady, medikamenty (steroidy a léky tišícími bolest), kompresní bandáže a ortézy, po pulzní rázové vlny. Cílem všech těchto procesů je zlepšit mízní krevní oběh a potlačit bolest.
- V případě, že je postižení závažné, musí odborníci přistoupit k operativnímu zákroku.
Příčiny zánětu Achillovy šlachy
- Nevhodná obuv
- Nesprávná technika cvičení bez rozcvičení
- Slabá trénovanost nebo přecenní vlastních sil
- Běh, chůze č skoky na nevhodném tvrdém povrchu
- Dřívější zranění v oblasti lýtka
- Předčasné zařazení běhání do kopce nebo do schodů do cvičebního plánu
- Špatně vyvinutá nožní klenba, která způsobuje větší namáhání Achillovy šlachy
Haglundova deformita
Někdy se na horní a zad ní ploše chodidel může vytvořit červená ploška, která je na pohmat velmi bolestivá. Postupně semění v bolestivý červený hrbol. Jedná se o tak zvanu Haglundovu deformitu (zadní burzitida Achillovy šlachy), neboli o zánět burzy mezi kůží a Achillovou šlachou.
S touto nemocí se lékaři setkávají především u mladých žen, ale vyskytuje se i u mužské populace. Pata má snahu se při chůzi stáčet a stlačovat měkké tkáně.
Léčba spočívá i v aplikaci ortopedické pomůcky, a pokud je neúčinná, tak je nutný chirurgický zákrok.