Záněty hrtanu se mohou objevit jako akutní nebo přetrvávat ve chronické formě. Na jejich vzniku se podílejí virové nebo bakteriální infekce, dráždění prachem, chemickými látkami, kouřem a hlasové přepětí. S bolestmi hrtanu vždycky jdeme k lékaři.
Příznaky zánětu hrtanu
Záněty hrtanu bývají zřídka izolované jen v oblasti hrtanu, častěji jsou součástí rozsáhlejšího postižení horních a dolních dýchacích cest. Při akutním kataru hrtanu se objeví pocit palčivého sucha v krku, dráždivý kašel, který se později mění na kašel s vykašláváním hlenu, dostaví se chrapot nebo úplná ztráta hlasu. Onemocnění bývá provázeno teplotou.
Zánět hrtanu vyžaduje pacientovu kázeň
Při léčení akutního zánětu hrtanu je obvykle pacientovi předepsána pracovní neschopnost, klid na lůžku, dostatečný přívod teplých nápojů, potní kúry a zvlhčování prostředí. Jako pomocný lék se podávají léky na snížení teploty, prostředky tlumící dráždivý kašel a zvlhčující sliznici dýchacích cest. Antibiotika ordinuje lékař u vleklejších forem zánětu hrtanu a u lidí oslabených.
Při léčbě akutního zánětu hrtanu je nutno zachovávat:
- hlasový klid,
- platí absolutní zákaz kouření,
- na krk se přikládají Priessnitzovy obklady.
Těžké záněty hrtanu kromě dušení mohou ohrozit pacienta i přechodem zánětu na mezihrudí.
Chronické záněty hrtanu bývají většinou součástí rozsáhlejšího postižení dýchacích cest. Infekce může přecházet na hrtan z oblasti nosu a vedlejších dutin nebo naopak z oblasti průdušek. Často se na tomto onemocnění spoluúčastní dlouhodobé dráždění (chemické výpary, kouření). Hlavním příznakem je chrapot a kašel.
Léčba chronického zánětu hrtanu spočívá v odstranění škodlivin a inhalační léčbě.
Chronické záněty hrtanu lékaři pečlivě sledují, protože na jejich podkladě se někdy může vyvinout rakovina hrtanu.
Zánět hrtanové příklopky
Nebezpečným druhem akutního zánětu hrtanu jsou formy, které mohou působit dušení. U dospělých je nebezpečné zánětlivé postižení hrtanového vchodu a hrtanové příklopky, které mohou mechanicky zužovat dýchací cesty. U dětí hrozí prudký zánět podhlasivkové části hrtanu spojený s otokem. Častou příčinou tohoto vážného onemocnění – zvláště u dětí a starých lidí – je mikrob.
Příznaky
Problémy způsobí i zánět, při němž se tvoří v hrtanu a průdušnici tak zvané pablány zužující hrtan.
- Nemocný má silné bolesti v krku, který je citlivý na tlak zpředu i ze strany.
- Nemůže polykat,
- odmítá pít,
- sliny mu vytékají z úst,
- hlas je spíše tichý, huhňavý,
- při vdechu i výdechu je slyšet srkavý, bublavý zvuk ze zánětlivého hlenu, nahromaděného okolo oteklé příklopky,
- kašel je povrchní a opatrný kvůli bolesti v krku.
Léčba
Léčba těchto onemocnění patří do rukou odborníka. Spočívá v nasazení účinných antibiotik, podávání hormonů nadlevinek (kortikoidů). V případě nutnosti odborníci zavádí do hrtanu intubační rourku. Nedochází-li k ústupu zánětu, je někdy nutno provést tracheotomii.