Jícen je trubicovitý svalový orgán, vystlaný sliznicí skládající se do podélných řas. Jícen je dlouhý přibližně kolem pětadvaceti centimetrů a dolním koncem již přechází pod bránicí do žaludku. Hlavní funkcí hltanu a jícnu je polykání, hltan se kromě toho účastní i při dýchání. První fáze polykání (v dutině ústní) je ovládána vůlí. Jakmile se však sousto nebo doušek dostanou do oblasti hltanové branky, dochází již k automatické fázi polykání, která se již vůlí nedá ovlivnit. Sousto se dostává pravidelnými stahy jícnu postupně hltanem a jícnem až do žaludku. Nejčastější onemocnění v této oblasti jsou záněty jícnu. Mohou být tak jako jinde v těle akutní a chronické.
Příznaky onemocnění
Jícen je na první dojem jen přibližně 25 cm dlouhou transportní trubicí na obou koncích vybavenou svěračem. Jeho hlavním úkolem je přesun potravy z úst do žaludku. Onemocnění ovšem mohou postihnout i tuto část zažívacího traktu.
Značné potíže mívá na svědomí zúžení jícnu. Působí problémy při polykání a následující bolest. Nejčastěji se objeví bolest po konzumaci pečiva, masa, případně opečených brambor. Zúžení jícnu mohou být důsledkem mechanického poškození (poleptání, ozáření, po dlouho zavedené sondě), zánětlivého onemocnění, u úzkostných osob však i důsledkem křečovitého stažení jícnu.
Pro tyto nepříjemné pocity si postižený omezuje příjem potravy i tekutiny, a proto hubne a strádá. První pomocí je změna jídelníčku ve prospěch měkkých pokrmů bez kůrky, dostatečně zapíjených tekutinami, a návštěva lékaře, který může problém řešit definitivně.
Zánět jícnu způsobují i žaludeční šťávy
Častou potíží je vniknutí žaludeční šťávy přes nedostatečně uzavřený svěrač do jícnu. Při častém opakování může vyvolat zánět sliznice jícnu. Projevuje se pálením žáhy. Pokrmy obsahující větší množství bílkovin potíže mírní, ale tučná jídla, káva, čokoláda, alkohol, šťávy a džusy z citrusových plodů a pikantní pokrmy je naopak zhoršují. Takovéto obtíže mohou být rovněž důsledkem zvýšeného tlaku v uvedené oblasti vzhledem k těhotenství, případně výrazné nadváze.
Léčba a prevence
Léčba se pak dělí do několika skupin:
- Fyzický režim je třeba upravit tak, aby se na minimum omezila práce v předklonu, nošení a zdvihání břemen a je nutno zcela vynechat pevné pásky.
- U lůžka je dobře zvýšit hlavovou část přibližně o 20 cm.
- Nejvýznamnějším a často zásadním opatřením je snížení nadváhy.
- Úprava stravování je velmi důležitá. Je třeba jíst často v malých dávkách, ne však před spaním.
- Poslední jídlo je možné zkonzumovat nejméně tři hodiny před ulehnutím.
- Po každém jídle je vhodné stát nebo chodit, rozhodně si nelehejte. V jídelníčku je nutné omezit tuky, vystříhat se kořeněné stravy, alkoholických nápojů, kávy s kofeinem, coca-coly, čokolády, peprmintu.
- Nevhodné jsou také džusy a ovocné šťávy zejména z citrusových plodů, ale i šťáva tomatová.
- Potíže zhoršuje kouření a některé léky ordinované při kardiovaskulárních onemocněních a při revmatismu.
- Tyto problémy naopak zmírní podání antacid – preparátů snižujících pH.
Zánět jícnu způsobí i mechanické poškození, přičemž nejčastějším důvodem bývá do jícnu zapíchnutá rybí kost po vánoční večeři.
Příroda pomáhá
Heřmánek
Čaj z něj mírní problémy při menstruaci, dostane vás z nervozity. Kloktáním si poradíte se zanícením v krku a jícnu. Inhalováním vyléčíte nachlazení. Čaj: 1 – 2 čajové lžičky heřmánku do 1 šálku. Denně vypijte alespoň 3 hrnky.Zánět jícnu
Heřmánek lékařský – květ 25 g
Dobromysl obecná – nať 25 g
Nálev: pijí se 3 šálky denně.
1 komentář
Určení diagnozy musí jít jen přes hadici do žaludku,když se jedná o zánět jícnu?Dá se to určit i bez toho ?Jaké ještě jsou metody ?Výtěr z krku atd.??? Prosím o odpověď díky.