Každá druhá žena prodělala alespoň jednou zánět močového měchýře, který se projevuje nutkáním k častému močení. Většinou z měchýře vyjde jen pár kapek a celou proceduru provází nepříjemné pálení a řezání. Někdy se přidruží i bolesti v podbřišku.
Sex, těhotenství, klimakterium
Postiženy bývají především ženy, neboť jejich močová trubice je velmi krátká – měří asi 4 cm (u mužů 20 cm). Proto se touto cestou snadno dostanou do močového měchýře choroboplodné zárodky ze střev nebo z vagíny. K jejich pronikání dochází zejména při pohlavním styku, kdy se ústí močové trubice rozevírá.
První záněty močového měchýře se objevují u žen na začátku jejich sexuálního života. Dalším kritickým obdobím je těhotenství a porod a potom klimakterium.
Zánět močového měchýře, příznaky
Když se objeví první příznaky zánětu močového měchýře, hodně pijeme a snažíme se často močit, abychom zabránili usazování zárodků v měchýři.
Je nutná léčba antibiotiky, která bakterie spolehlivě ničí. Musí nám je však předepsat lékař po vyšetření moči. Rozhodně se nepokoušíme si antibiotika naordinovat sami. Mohlo by se stát, že se naše potíže na několik dní zmírní, aniž by byla infekce vyléčena. Zánět močového měchýře se pak může opakovat, a to s komplikacemi.
Léčba antibiotiky je krátkodobá. Pokud obtíže přetrvávají, je nutné zjistit, zda mikroby nejsou odolné vůči užívanému antibiotiku, případně jestli nejde ještě o nějakou jinou komplikaci.
Jak zánětu zabránit
Opakovaným zánětům močového měchýře, které vyžadují složitější léčbu a ženám znepříjemňují život, se můžeme vyhnout při dodržování následujících zásad: Pijeme denně alespoň 1,5 litru tekutin.
- Chodíme často močit.
- Léčíme výtoky, které mohou způsobit zánět močového měchýře.
- Dodržujeme odpovídající hygienu po stolici.
- Po pohlavním styku se vymočíme.
- Nenosíme nepřetržitě těsné džíny.
Příroda pomáhá
Zánět močového měchýře se léčí antibiotiky, k nimž lékaři mnohdy přidávají i medikament, který odstraní pálivé a řezavé bolesti při močení.
Příroda nabízí pro změnu pomoc v podobě brusinek. Ty obsahují látky, jež dokážou zdatně bojovat proti nebezpečným kmenům bakterií způsobujících záněty – brání jim v tom, aby se přichytily ke tkáni. Stejné látky, jak zjistili vědci, obsahuje také mateřské mléko.
Dobrým pomocníkem jsou irůzné urologické čaje,například z medvědicového listí nebo přesličky rolní. Je však třeba je střídat, aby se nezprotivily. Pro močový měchýř a ledviny není nic lepšího než neustálé proplachování.
Čaj z medvědicového listí
– 1 čajovou lžičku listí přelijte 1/4 litru studené vody
– 12 hodin nechte louhovat a teprve pak jej sceďte
– denně se pijí 2 až 3 šálky mírně ohřátého čajeČaj z přesličky rolní
– na jeden šálek počítejte s 1 až 2 čajovými lžičkami přesličky
– b ylinu buď louhujte 12 hodin ve studené vodě, nebo ji přelijte horkou vodou a po 1 až 2 hodinách sceďte
– vhodné jsou 3 šálky čaje denně
1 komentář
Se záněty močáku jsem měla problémy už jako malá. Pamatuji si, jak jsem neustále jezdila do Motola na různá vyšetření, ale v podstatě na nic závratného nepřišli. Brala jsem nějaké léky, ale záněty se objevovaly dál. Pak to najednou ustalo a ticho po pěšině. No a znovu se to vrátilo asi před pěti lety, kdy mě zánět nečekaně překvapil. Od té doby se mi zase opakovaly jeden za druhým, což byl pro tělo hrozný nápor vzhledem ke všem těm antibiotikám.