Bolestivé a časté močení, zvýšená teplota – takové bývají první příznaky zánětu močových cest. Zánět močových cest je jednou z nejběžnějších infekcí. Ženy postihuje mnohem častěji než muže. Léčba zánětu močových cest nemusí být komplikovaná, když je zahájena včas. Zanedbání je nebezpečné a může skončit trvalým poškozením ledvin.
Zánět močových cest vzniká z infekce
Spíše výjimkou je podle lékařů člověk, kterého ani jednou v životě nepotrápí zánět močových cest. Po infekcích dýchacího ústrojí je to druhé nejčastější nakažlivé onemocnění. Pokud postihne jen dolní močové cesty, je léčba poměrně jednoduchá.
Infekce močových cest se do těla může dostat dvěma způsoby.
- První a běžnější je přímá nákaza. Do močové trubice se bakterie dostane zvenčí, například Escherichia Coli, užitečná ve střevech, z okolí konečníku. Proto trpí záněty močových cest především ženy, protože mají kratší močovou trubici než muži.
- Druhou možností je přenos krví, z jiného orgánu. Například neléčený zubní váček (nebo jiné ložisko) proto může vyvolat zánět močových cest. Do této kategorie patří i přenos otevřeným poraněním či injekčními stříkačkami, což se týká například narkomanů.
Příznaky onemocnění
Mezi obecné příznaky zánětu močových cest patří:
- zvýšená teplota,
- bolest postiženého orgánu, třeba ledvin,
- časté nucení k močení, které je navíc bolestivé.
- Může se také stát, že doposud zdravý člověk je náhle nucen vyhledat WC, sotva pocítí nutkání k močení, zatímco za normální situace by to mohl i několik hodin odkládat.
Léčba zánětu močových cest
Záněty močových cest není třeba hned léčit antibiotiky. Zejména lidé, kteří mají se zánětem močových cest opakovanou zkušenost, léčí onemocnění domácími prostředky (na základě předchozích zkušeností).
- Zůstávají doma v teple,
- nepijí alkohol ani černou kávu,
- nekouří,
- nejedí kořeněná jídla,
- hodně pijí.
Podle odborníků taková léčba pomáhá i v případě nebakteriálního zánětlivého onemocnění, jakým je třeba chladová alergie, projevující se potížemi s močením. Pokud ale potíže neustoupí, měla by cesta vést do ordinace. Jinak hrozí, že infekce postoupí do horních cest močových a postihne močovody, močový měchýř či ledviny, kde už je větším nebezpečím.
Prevence zánětu močových cest
Hodně tekutin, dodržování hygieny a vyhýbání se extrémním teplotám, zimě i vedru – to jsou zásady předcházení zánětům močových cest.
- Lidé by si neměli sedat na studenou zem, a naopak by měli myslet na to, aby si citlivé partie drželi v teple.
- Když krátkou sukni, tak teplé kalhotky, radí lékaři.
- Pokud o sobě někdo ví, že má potíže po návštěvě veřejného bazénu, je lepší ve vlastním zájmu si koupání odříci.
- Organismus zdravého osmdesátikilového člověka jen pro vlastní denní potřebu (metabolismus, dýchání, pocení) potřebuje jeden a půl litru vody. To znamená, že v případě, že vypije právě tolik, nevymočí v podstatě nic. Minimem je proto vypít či v potravinách přijmout dva až dva a půl litru tekutiny, v horku samozřejmě více. Tekutinami se močové cesty velmi účinně proplachují.
- Důležitá je i osobní hygiena: časté mytí rukou, především po použití WC či kontaminaci hlínou, a zejména u děvčátek a žen otírání konečníku po stolici směrem ven, aby nedošlo k zanesení infekce.
- Hygienu je třeba dodržovat i při sexuálním styku, který bývá také jednou z cest přenosu infekce.
Rizikové skupiny
Pozor by si měli dávat zvláště lidé náchylní k zánětům močových cest. Patří mezi ně diabetici, lidé s jiným chronickým onemocněním, které má za následek sníženou obranyschopnost, jedinci s vrozenou vadou močového systému či ti, kteří mají močové kameny.
2 komentáře
Souhlasím se vším zde uvedeným. Já osobně bohužel spadám do skupiny trpící chronickými záněty, což značně komplikuje můj život. Zánět se mi opakovaně vrací i přesto, že se snažím dávat na sebe maximální pozor. Ptala jsem se lékaře, zda neexistuje něco jako prevence, ale bylo mi sděleno, že je možné pouze vytvořit nějaké léky přímo pro mě, nicméně účinnost není stoprocentní a cena poměrně vysoká, což je pro mě, jakožto studenta, rizikový výdaj, když nevím, zda to zabere.
Dobrý den, chci mnohokrát poděkovat za tento článek< který je věnovaný i mužské problematice v oblasti zánětů. Většinou se všude řeší poze ženské záněty. Já jsem na tyhle věci nikdy netrpěl, ale vloni jsem prodělal ošlivý zápal plic, dlouho jsem užíval antibiotika a nejspíš jsem si naboural imunitu. Takže letos jsem dostal zánět močáku už 2x teď už se z něj dolečuji.