Zánět močových cest u dětí není tak vzácným onemocněním, jak se rodiče často myslí. Podle statistik onemocnění do pěti let věku zánětem 8% dívek a 1-2% chlapců. Ne vždy jsou ale příznaky onemocnění zcela jasné.
Infekci močových cest můžeme rozdělit do dvou skupin. První nazýváme cystitída a jde o běžný zánět močového měchýře nebo močových cest (jde o téměř 80% případů všech onemocnění). Zánět ledvin se odborně nazývá pyelonefritída a jde o velmi závažné onemocnění, u dětí naštěstí velmi vzácné.
Zánět močových cest u dětí – příznaky
Zvláště u nejmenších dětí často vnější příznaky na zánět močových cest neukazují. Dítě je neklidné, někdy s teplotou či zarudlými pohlavními orgány. Moč často nijak nepáchne ani není odlišně zbarvená. Na zánět se proto často přijde spíše náhodou z všeobecného vyšetření moči.
Starší děti už mohou popisovat pálení při močení či pocit tlaku v podbřišku. K močení dochází velmi často a to i v noci, ale objem tekutiny je velmi malý. Dítě se někdy začne opět pomočovat, i když odplenkování zvládlo bez problémů. Kromě bolesti břicha si může dítě stěžovat i na nepříjemné pocity v dolní části zad. Často je velmi unavené a zvrací, teplota se naopak ve více než polovině případů nevyskytuje vůbec. Jednoznačným příznakem je pak temně nebo krvavě zabarvená a páchnoucí moč.
Léčbu je vždy nutné konzultovat s dětským lékařem. K vyšetření je zapotřebí přinést skleničku moči (v prodejnách se zdravotnickými potřebami jsou k dostání speciální sáčky pro zachytávání moči u nejmenších dětí). Lékař poté nasadí antibiotika a doporučí vhodné bylinkové čaje, které pomohou k rychlejšímu odplavení bakterií z močových cest.
Jak na prevenci
Zánětem močových cest jsou nejčastěji ohroženi kojenci a to především holčičky, protože jejich močová trubice má velmi blízko ke konečníku, odkud pochází většina původců zánětů. Nedostatečně nebo nesprávně prováděná hygiena je častou příčinou problémů. Zvláště u holčiček je třeba důsledně oddělovat očištění konečníku a přední části rodidel. Utírání je vhodné praktikovat odpředu dozadu, nejlépe dvěma samostatnými ubrousky nebo žínkami. Po stolici je nejvhodnější miminko opláchnout v umyvadle nebo v případě nouze použít bakteriální ubrousky.
Starší děti se už o hygienu začínají starat samy a její nácvik není dobré podceňovat. Chlapci ani dívky by neměli příliš dlouho zadržovat moč. V přeplněném močovém měchýři se mohou snadno přemnožit bakterie. Důležitý je v tomto ohledu i pitný režim a absence kofeinových přípravků, které močové cesty zbytečně dráždí.
Děvčátka by měla nosit výhradně bavlněné prádlo, které brání zapaření okolí močové trubice a tím i množení bakterií. Nevhodné jsou i časté perličkové koupele a drážodivá kosmetika. Pohlavní orgány a jejich okolí by měly být umývány výhradně přípravkem k tomu určeným, nikoli obyčejným mýdlem.