Tak zvané nachlazení je ve skutečnosti virová infekce, způsobující zánět sliznic nosohltanu. Ohlašuje se rýmou a bolestí v krku. Na nákaze se podílí zhruba 200 druhů virů, s nimiž se dostaneme do kontaktu obvykle vdechnutím kapének ze vzduchu nebo přímým kontaktem rukou.
Zánět nosohltanu vyžaduje klid na lůžku
Přestože je zánět nosohltanu běžné onemocnění, které většina dospělých řeší za pochodu, není radno je podceňovat. Už samotné nachlazení svědčí o oslabení imunitního systému, zvláště, pokud probíhá bez zvýšené teploty. Onemocnění začíná škrábáním v krku, kýcháním a ztíženým dýcháním nosem. Viditelné sliznice v oblasti nosohltanu jsou zarudlé a zduřelé, pacient může trpět také teplotami. Druhý nebo třetí den se dostavuje vodnatý výtok z nosu, který se postupně zahušťuje a později nabývá bělavého až nažloutlého zbarvení.
Léčba
Léčba je všeobecně známa – především klid na lůžku a hodně tekutin. Příznaky se tlumí léky bolesti analgetiky, teplota antipyretiky. Jinak se organismus musí vypořádat s infekcí sám. My mu jen vytvoříme co nejlepší podmínky, což znamená v prvé řadě ulehnout do postele.
Virová infekce může lehce vytvořit bránu, kterou naše tělo navštíví mnohem nepříjemnější a odolnější infekce bakteriální – hemofilová, streptoková či stafylokoková. A jsme jen krůček od zánětu dutin, angíny či zánětu průdušek. Ovšem i v případě nachlazení platí, že lépe je nemoci předcházet, než ji pak léčit.
Prevence zánětu nosohltanu
Základním předpokladem prevence je:
- otužování (ráno zakončit sprchování co nejchladnější vodou),
- dostatečně zvlhčený vzduch v místnosti (přesychající sliznice jsou méně obranyschopné),
- pestrá strava s dostatkem vitamínů a minerálů. Nemusíme se zaměřovat jen na tropické ovoce, stačí kysané zelí, cibule nebo křen.
- Zvlášť vitamín C je nezbytné dodávat tělu navíc v tabletách.
- Kuřáci by měli vědět, že jejich zlozvyk spolehlivě likviduje až polovinu z přijímaného vitamínu C, takže by měli dávku zdvojnásobit.
- K prevenci velice přispívá časté mytí rukou.
Příroda pomáhá: Černý bez
Při zánětu nosohltanu se osvědčila přírodní léčba černým bezem – ten pomáhá ve všech formách: květ čerstvý, sušený i plody. Sušené květy bezu jsou součástí mnoha léčivých čajů, které se používají samostatně při léčbě dýchacích cest. Čaj z květu můžeme použít i jako kloktadlo při zánětu nosohltanu. Odvar se hlavně používá při horečkách z nachlazení v kombinaci s lipovým květem, protože podporuje pocení. Květy slouží i k výrobě osvěžujících nápojů a některých druhů pokrmů.
Pozor: Léčba černým bezem není vhodná pro těhotné ženy!
Limonáda z květů
- Osm až deset květů černého bezu dáme do 8 l převařené a vychladlé vody, přidáme 250 g cukru, 250 g medu, na plátky rozkrájený citrón a 1/4 l vinného octa. Tuto směs necháme kvasit v pokoji devět dní a třikrát denně promícháme. Po uplynutí této doby scedíme přes řídké plátno, nalijeme do lahví, uzavřeme a na tři týdny uložíme ve sklepě.
Bezový čaj
- Jednu lžičku sušeného květu černého bezu přelijeme 1/4 l vařící vody a necháme 15 minut stát. Čaj přecedíme a osladíme medem. Pijeme jej při nachlazení, zánětu nosohltanu a při prvních příznacích chřipky.