Záněty průdušek se dělí na dvě velké skupiny. Základní jednotkou první skupiny je náhlý zánět průdušek – akutní bronchitida, která může být prostá nebo s komplikacemi. Další v řadě je zánět průdušek, který se opakuje (recidivuje) – recidivující bronchitida, poslední je vleklý zánět průdušek – chronická bronchitida. Chronický zánět průdušek je onemocněním, které se projevuje asi u jedné pětiny dospělého obyvatelstva. U 20 procent z nich jde o chorobu závažnou. Výskyt je u mužů několikanásobně vyšší než u žen, přičemž postiženi jsou převážně kuřáci. Přemíra chemických léků a jejich časté kombinování mohou někdy toto vleklé onemocnění zhoršovat.
Příčiny jsou různé
Klinicky závažný katar průdušek ovšem nepostihne každého kuřáka. Záleží také na vrozené dispozici. Onemocnět však mohou i nekuřáci, kteří žijí v klimaticky nepříznivých oblastech s výskytem smogových kalamit. Vleklý zánět průdušek se může vyvinout i u lidí, kteří trpí chronickými záněty čelních a nosních dutin, neboť infikovaný hlen při spánku zatéká do dolních partií dýchacích cest. Jeho komplikací bývá i rozedma plic. Rovněž každý řádně nevyléčený akutní zánět průdušek představuje závažné riziko pro vznik chronického zánětu a jeho důsledkem může být i takzvané plicní srdce, které je život ohrožujícím onemocněním. Včasná léčba zánětu průdušek má proto mimořádný význam.
Akutní zánět průdušek
S akutním zánětu průdušek se setkáváme u dětí nejčastěji. V naprosté většině případů se jedná o onemocnění způsobené viry.
Jak se projevuje? Nemoc začíná suchým kašlem, který může být dráždivý, obtěžuje dítě, někdy ho budí v noci ze spaní. Z dalších příznaků, které ovšem provázejí i jiná onemocnění, zaznamenáváme mírnou rýmu, únavu, malátnost.
Domácí léčba zánětu průdušek
- Při nachlazení nemusíme vždy užívat jen chemické látky. Například při léčení katarů horních cest dýchacích a zánětů průdušek se doporučuje minerální voda. K tomuto účelu je nejvhodnější přírodní mineralizovaná kyselka Vincentka, která obsahuje značné množství kysličníku uhličitého (až 2000 mg na 1 litr). Vincentkou proplachujeme nos, kloktáme nebo také inhalujeme – například se šalvějovým čajem či piniovým olejem. Ideální kombinace je s mátovým olejem. Zároveň ji pijeme dvě až čtyři deci denně, u nízkého krevního tlaku si můžeme dopřát i větší množství. Pro pitnou kúru dětí podáváme Vincentku slazenou.
- Proskurník usnadňující velmi efektivně odkašlávání při zánětu průdušek. Používá se odvar z 10 g sušeného kořene v čtvrt litru vody. Kořen se povaří pět minut a po přecezení se užívají dvě polévkové lžíce každé dvě hodiny.