Zánět slepého střeva patří k nejobávanějším náhlým břišním příhodám, a to i přesto, že na jeho prasknutí umírá pouze jeden ze sta postižených. Největším nebezpečím je nejen nejednoznačnost příznaků, ale i nevypočitatelnost rychlosti, s jakou se může stav nemocného změnit. Od prvních příznaků akutního zánětu slepého střeva k jeho proděravění a následnému vylití stolice do dutiny břišní dochází obvykle do dvou dnů, někdy však i do šesti hodin. Naopak u chronického zánětu mohou potíže trvat celé měsíce.
Příznaky zánětu slepého střeva
Jednoduchá medicínská metoda, jak poznat, že jde právě o zánět slepého střeva, podle lékařů neexistuje. Možných příznaků je mnoho, ale nejenže žádný z nich není typický výhradně pro apendicitidu, ale pro všechny navíc platí, že se mohou vyskytovat, ale – nemusí. Zánět slepého střeva lze jen obtížně odlišit například od pravostranné ledvinové nebo žlučníkové koliky, prasklého dvanácterníkového nebo žaludečního vředu, zánětu močového měchýře, u žen pak od zánětu pravého vaječníku či vejcovodu.
Nebezpečné jsou zejména záněty slepého střeva v těhotenství, kdy lékaři mohou jen s obtížemi vyloučit, že problémy způsobuje rostoucí děloha.
První pomoc při podezření
- Koho pobolívá na pravé straně břicha nebo pociťuje další možné příznaky akutního zánětu slepého střeva, ten by už rozhodně neměl nic jíst ani pít.
- Nevhodné také je sáhnout po antibiotikách: ta sice potlačí a případně změní některé příznaky a průběh zánětu zpomalí, jenomže nezastaví a navíc ztíží správnou diagnozu.
- V žádném případě se nesmějí užívat projímadla, která zrychlují činnost střev, a tím mohou urychlit průběh zánětu slepého střeva.
Léčba zánětu slepého střeva
Jeho zánětu se lze zbavit jedinou cestou: chirurgicky.
Světová medicína už zanechala někdejší snahy rozehnat začínající zánět studenými obklady. Ty se přikládají pouze pacientům, u nichž lékaři ještě nestanovili jasnou diagnózu.
Jakmile si lékař není jistý, pacienta uloží se studeným obkladem na břiše a v průběhu několika hodin ho sleduje. Pokud potíže neustanou, nebo dokonce zesílí, musí se operovat. Totéž platí i v případě, že bolesti dočasně ustoupí, ale po nějaké době se znovu objeví. Zejména u mladých dívek, u nichž mohou opakované záněty ohrozit plodnost, se doporučuje operovat co nejdříve.“
Jak poznat zánět slepého střeva
– břicho je více či méně napjaté až ztvrdlé a bolestivé na pohmat – bolest se objevuje v pravém nadbřišku, odkud se pak stěhuje směrem dolů – obtíže se zhoršují při chůzi, kašli, kýchání – často se vyskytuje žaludeční nevolnost, zvracení, nadmutí, zácpa, průjem či neustálé nucení na močení – zrychlí se tep – mírně se zvýší teplota.
1 komentář
mam stejne priznaky jak u slepeho streva ale nikdo se mnou nic nedela ani v nemocnici se nic nedelo zadne informace jen sliby pri bolestech daly algifen ktery nezabral a jen se cekalo tak na co az umřu?? bolesti stale trvaji. ochota nekterych sester a doktoru je otresná. jen same podezreni ale kde nic tu nic ale budu doma cekat az uz nebudu kdyz se mnou nechcou nic delat