Zánět může napadnout téměř jakoukoliv tkáň v lidském těle. Výjimkou není ani slezina. Co je zánět sleziny, jak se projevuje a jaké jiné potíže může mít člověk se slezinou?
O slezině
Slezina je orgán, který funguje jako krevní filtr. Dochází tu také k likvidaci červených krvinek. Ve fetálním období se ve slezině tvoří krev. Další funkcí sleziny je imunitní obrana organismu a také se podílí na recyklaci makrofágů.
Nejde však o orgán, který bychom potřebovali nezbytně k životu. Při krvácení v rámci úrazu tak může dojít k jejímu odstranění.
Kromě zvětšené sleziny patří mezi její patologie hypoplazie sleziny, accesorní slezina, bloudivá slezina a objevit se mohou i nádory sleziny.
Zánět sleziny
Zánět sleziny se zpravidla projevuje jejím zvětšením, které může být různě velké. Pokud se zvětší hodně, hrozí její ruptura.
Zánět sleziny může být bakteriální, parazitní (např. malárie), ale existují i další možné infekce. U parazitní infekce se zvětší slezina nejvíce.
K zánětu sleziny dochází přestupem z okolí nebo metastaticky. Obsahuje zpravidla velké množství vyzrálého hnisu. Diagnostiku je právě podle zvětšení sleziny a vyššího stavu bránice.
Zánět sleziny se projevuje bolestí břicha v levém podžebří. Pacient má často pocit plnosti v břiše či tlaku na žaludek. Nemusí se však projevit vůbec.
Další možné potíže se slezinou
Slezina se může zvětšit či ztuhnou kvůli infekci, ale také dalšími potížím. Mezi ně patří různé nemoci krve a lymfy, např. rakovina krve, rakovina lymfatických uzlin, rakovina kostní dřeně.
Z dalších příčin vedoucím ke zvětšení sleziny patří portální hypertenze, pravostranné srdeční selhání, hepatitidy, chudokrevnost, tvrdnutí jater v důsledku cirhózy, lupus erythematodes atd.