Jdete budit svého přeškoláka, ale on nemůže otevřít oči, protože je má doslova slepené nažloutlou krustou? Vzpomenete si, že už včera večer si stále mnul červené oči? Má zřejmě infekční zánět spojivek, onemocnění, které se zejména v mateřských školách v kolektivech mladších dětí šíří málem „rychlostí světla“. Pár dní si pobude doma. A nezapomeňte do jeho školky nebo školy oznámit výskyt infekce.
Pocit písku v očích
Zánět spojivek se na pohled projevuje zarudlou a zanícenou průhlednou blankou, jíž je pokryta vnitřní strana očních víček. Zarudlé je i bělmo očí. Dítě (ale i dospělý člověk) má pocit, jako by měl „písek v očích“ a má tendenci oči si stále mnout. Čím více si je mne, tím horší je potom svědivý tlak v očích. Postižený je citlivý na světlo, „bolí“ ho v očích.
Děti většinou trpí infekčním zánětem spojivek, který si přinášejí jako i jiné nakžlivé nemoci z dětských kolektivů. Během několika dní, kdy by dítě nemělo vycházet ven, aby se jednak vyléčilo a jednak aby nepřenášelo infekci, se zánět spojivek vyhojí.
Infekční zánět spojivek u dětí způsobují viry nebo bakterie. Dítě si je většinou samo přenese do očí, když se předtím dotklo infikovaného předmětu nebo obličeje jiného dítěte s počínajícím zánětem.
Alergie na domácí zvíře
Zánět spojivek ovšem nemusí být jen infekční. Může ho způsobovat alergie. Poměrně častým alergenem je srst hlodavců: morče, oblíbení potkani. Stačí, aby si dítě se zvířetem hrálo a pak se mimoděk dotklo obličeje.
Kromě červených očí a zarudlých spojivek provází alergický zánět spojivek většinou i otok víček (oči se zúží do štěrbin).
Alergický zánět spojivek je poměrně zákeřný, protože rodiče většinou hned nevědí, co zánět způsobilo. Dítě přebývá delší dobu s příčinou alergické reakce (zvíře, květina v bytě) a zánět spojivek může přejít v zánět rohovky. To už je horší onemocnění, které může trvale poškodit zrak.
Zánět spojivek u dětí většinou nepotřebuje lékaře
- Zánět spojivek u dětí se obvykle obejde bez lékařského zásahu – většinou stačí jen zvýšená hygiena, výplachy očí oční vodou (poradí v lékárně) a studenými obklady. Dbáme, aby se postižený utíral jen do vlastního ručníku – raději volíme menší na obličej, a často jej měníme.
- Pro snížení světloplachosti dáme dítěti tmavé brýle, které může nosit i v místnosti. Brýle často omýváme.
- V těžších případech navštívíme lékaře, který dítě prohlédne, případně udělá stěr a nechá jej vyšetřit. Nasadí odbornou léčbu, a to podle původce zánětu. V případě bakteriálního původu to mohou být antibiotika (v masti, kapkách nebo lécích).
- Jestliže se jedná o zánět spojivek alergického původu, je třeba odstranit zdroj alergenů a nechat dítě vyšetřit v alergologické ambulanci.