Zánět srdečního svalu je onemocnění, které podle odborníků lze obtížněji diagnostikovat, protože jeho příznaky jsou různé. Zánět srdečního svalu může vzniknout v důsledku infekční choroby. Velmi často se ovšem zánět srdečního svalu rozbine po přechozené nebo nedoléčené chřipce či viroze.
Příčiny zánětu srdečního svalu
Zánět srdečního svalu vzniká jako obrana organismu proti virové infekci, která zachvátila srdeční svalovinu. Při zánětu vznikají v srdečním svalu ložiska odumřelé tkáně, což poškozuje funkci srdce.
Zánět srdečního svalu se někdy objeví jako průvodní komplikace některého infekčního onemocnění. Může provázet:
- boreliózu
- infekční endokarditidy
- AIDS (respektive HIV)
Nejčastější příčinou zánětu srdečního svalu je přechozené nebo nedoléčené virové onemocnění. Virové onemocnění potřebuje pro vyléčení klid. Jestliže je chřipka nebo virové onemocnění léčeno pouze užíváním léků, ale bez klidu na lůžku, viry v těle nemocného se množí a napadají jiné části těla. Proto také lékaři upozorňují, že nejlepší prevencí proti zánětu srdečního svalu je klid na lůžku při akutním virovém onemocnění, byť by se nemocný domníval, že je jen banální.
Příznaky onemocnění
Zánět srdečního svalu se začne projevovat bolestí na hrudi při nějaké probíhající nemoci, a nebo i nějakou po dobu po jejím překonání. Člověk je unavený, má zvýšenou teplotu nebo i horečku, cítí se slabý, bolí ho svaly a klouby. To by mohlo být považováno pouze za příznaky právě prodělávané choroby. Ale při zánětu srdečního svalu se přidají ještě bolesti na hrudi, které jsou buď bodavé nebo jsou bolesti za hrudní mkostí naopak tupé a svíravé. Někteří bolest popisují jako tlak nebo těžko na hrudníku. Dalším příznakem zánětu srdečního svalu je pocit zrychleného tlukotu srdce (bušení). Někdy se pacientovi těžko dýchá a má oteklé nohy, především kotníky. Někteří nemocní mají otok na celém těle.
Léčba nemoci
Při zánětu srdečního svalu je nemocný léčen v nemocnici. Mimo jiné i proto, že pod dohledem zdravotníků musí dodržovat klidový režim. Jsou mu podávána antibiotika a léky posilující srdeční činnost. V těžších případech jsou nemocnému podávány léky na zmírnění zánětu nebo léky na odvodnění organismu.
Důležitá je rekonvalescence
- Při zánětu srdečního svalu platí zákaz pít jakýkoliv alkohol, a to i mi nimálně půl roku po vyléčení.
- Lidé po této nemoci by se měli také alespoň na půl roku vystříhat větší tělesné námaze, neměli provozovat žádný sport.
- Lékaři doporučují neslanou dietu.
- K tomu se pojí i zákaz kouření, respektive důrazně se doporučuje přestat kouřit.
Srdeční svalovina potřebuje optimální podmínky pro vyhojení. V případech, že se po vyléčení u pacienta objeví srdeční arytmie, může mu být na nějaký čas implikován kardiostimulátor.
Následky choroby
Zánět srdečního svalu je v některých případech vyléčen bez žádných dalších (a budoucích) komlikací. V jiných případech zůstane srdeční činnost trvale poškozena (akutní selhávání srdce, arytmie, nebezpěčí možných embolií).