Zánět středního ucha u dětí patří k jedné z nejčastějších chorob raného věku. Jak už to v medicíně bývá, dělíme zánět středního ucha u dětí do několika skupin. Pro většinu maminek malých dětí je ale dostačující, dozvědí-li se něco víc o tak zvaném akutním (náhlém) zánětu středouší obecně.
První příčina: Eustachova trubice
K tomu, abychom lépe pochopili, proč zánět středního ucha u dětí nastane, je dobré trochu se obeznámit s tím, jak vlastně ucho vypadá. Ucho můžeme rozdělit na zevní, střední a vnitřní část. Bubínek je pojem všeobecně známý. Právě bubínek odděluje zevní část ucha od střední. Součástí středního ucha je Eustachova trubice. Ta střední ucho spojuje s nosohltanem a zjednodušeně můžeme říci, že nám vyrovnává tlaky mezi středouším a nosohltanem. Vzhledem k tomu, že u dětí je funkce Eustachovy trubice ještě nedostatečná, dostáváme se k jednomu z důvodů, proč je zánět středního ucha u dětí tak častým onemocněním.
Druhá příčina: Infekce
Druhá vážná příčina zánětu středního ucha u dětí je infekce. Ta většinou začíná v horních dýchacích cestách a nosohltanu. Přes již známou Eustachovu trubici se bakterie a viry pouští na pochod až do středouší, kde „řádí jako černá ruka“.
Zánět středního ucha u dětí se objevuje častěji v zimních obdobích, u děti navštěvujících školku, u alergiků a dětí s celkovou poruchou imunitního systému. Je dobře si uvědomit, že zánět středního ucha může postihnout dítě v kterémkoli věku. Bohužel se nevyhýbá ani miminkům.
Zánět středního ucha se projevuje tím, že si dítě stěžuje na silnou bolest ucha, může mít pocit zalehnutí v uchu nebo hůře slyší. Mívá teplotu, nechce jíst, zvrací nebo má průjem. Někdy vidíme výtok z ucha. Začátku bolestí a dalších příznaků často předcházela rýma, kašel nebo pobyt na studeném vzduchu. U miminek, která nám toho mnoho neřeknou, si dáváme pozor na neobvyklý bolestivý pláč. Častý je neklid, předrážděnost nebo nespavost. Starší kojenci a batolata pohybují ručičkou směrem k bolavému oušku nebo si na něj sahají. Po takové neklidné a proplakané noci mohou maminky nacházet na polštáři stopy po výtoku z ucha. Nejlepší je samozřejmě co nejdřív dojít s nemocným dítětem k odbornému lékaři na ušní, nosní, krční oddělení. Ten dítě důkladně vyšetří a podle stupně onemocnění určí nejlepší vhodnou léčbu.
Zánět středního ucha u dětí: Žádné babské rady
Pokud se rozhodneme vyčkávat doma nebo se z nějakého důvodu nemůžeme k lékaři vydat, snažíme se zmírnit obtíže. Na teplotu podáme paralen nebo brufenový sirup, oba léky mají účinek i proti bolesti, proto jsou velmi vhodné. Dodržujeme samozřejmě správné dávkování. Dětem většinou dělá dobře teplý obklad na ouško. Vyvarujeme se receptů našich babiček, které do ucha vkládaly česnek či jiné „pomůcky“, které „vytahují zánět“. Ušní lékař by tímto postupem určitě nadšený nebyl. Pokud skutečně jde o akutní zánět středního ucha u dětí, jsou řešení popsaná výše pouze dočasná a dítě k lékaři dovezeme nebo odvedeme.
Zánět středního ucha u dětí může však být vleklý nebo opakovaný. V takových případech je nutná spolupráce (konzultace) pediatra a ušního specialisty.