Zánět se v těle může objevit prakticky kdykoliv. Nemusí jít ale vždy o špatnou událost, je to naopak signál, že v těle je něco špatně, ale organismus se s tím snaží poprat. Horší situace nastává, pokud se zánět neléčí a postupně nemizí, pak mohou nastat komplikace a v ohrožení se může ocitnout i lidský život.
V případě zánětu v těle je nutné rychle jednat. Může se totiž objevit kdykoliv a na jakémkoliv místě. Pokud je akutní a signalizuje nějakou chorobu či doprovází zranění, je to ještě dobré, hlavně nesmí přejít v chronický. Pak je nutno vyhledat lékaře, ale i tak už někdy bývá pozdě. A následkem může být třeba i selhání ledvin.
Příčiny
Říká se, že zánět je podstatou každé nemoci. Pokud je organismus oslabený a imunitní systém nefunguje, jak má, může dojít ke vniku bakterie nebo nějaké cizí látky do těla. To se jí pak začne bránit a poškozené místo začne být zanícené. Zánět může ale vzniknout hned z několik příčin. Obvykle se objevuje po nějakém typu zranění, vzniknout může po operaci, způsobit si ho ale můžeme i přehnaným namáháním těla třeba při sportu a souvisí třeba i s bolestmi kloubů a zad.
Projevy
Pokud je zánět vnější, můžeme ho tedy vidět na kůži, jsou jeho projevy celkem známé. Dané místo zčervená, oteče a často začne hnisat. Hnis je v takovém případě nutno dostat z těla ven. V případě většího zaníceného místa je to možno provést pomocí drenu, v případě drobného stačí vymáčknout a pak místo očistit. Proč je to nutné? Hnis tvoří v podstatě odumřelá, tedy nekrotická tkáň spolu s bakteriemi a bílými krvinkami. A jen jeho odstraněním lze zánět postupně zahojit.
Může se ale stát, že se zánět objeví uvnitř těla, což se děje například při různých onemocněních jako je angína, zánět močových cest či horních cest dýchacích nebo třeba zánět slepého střeva. To se pak projevuje horečkami, bolestmi, únavou a dalšími příznaky, při kterých je třeba lékařské pomoci.
Léčba
Při akutním zánětu, který se nečekaně a rychle objeví třeba po poranění nebo spolu s nemocí, je nutné nejprve odstranit hnis. Většinou zánět začne mizet. Pokud ne, lékař může pacientovi podat antibiotika. Pokud se jedná o vnitřní zánět typu angíny, je nutné zajít za lékařem, který předepíše vhodné léky a určí léčbu. Pokud na to ale pacient nedbá a zánět dojde do chronického stádia, je léčba složitější a trvá třeba i několik let a může končit velkými komplikacemi. Například chronický zánět ledvin může přejít v jejich selhání. Nemluvě třeba o neléčeném zánětu slepého střeva. Pak je ohrožen život.
Prevence
Proti zánětu prevence v podstatě neexistuje. Pokud má člověk silnou imunitu, je akorát menší riziko, že ho zánět postihne. Ale stačí byť i jen zadřená tříska a ranka zčervená a začne hnisat. Vždy je proto třeba nic nezanedbat, a když potíže nemizí, vyhledat co nejdříve lékaře.
1 komentář
Dobrý den.Chci se zeptat.už v krátké době mám dvakrát antibiotika na zánět.Horečky.Jedná se to převážně asi z urologického hlediska.Jsem sice po celkové operaci prostaty už 5 let.Děkují
František