K poměrně častým onemocněním patří záněty vedlejších nosních dutin (sinusitidy). Mají akutní nebo chronickou formu. U dospělých lidí se zánět obvykle nejčastěji projeví v dutině čelistní, u dětí je situace poněkud odlišná, protože zde převládají záněty dutinek čichových. Sinusitidou může být postižena jedna, několik nebo dokonce všechny nosní dutiny najednou. K celkovým projevům zánětů dutin patří zvýšená teplota, pocit únavy a malátnost. V případě, že průběh naší rýmy není zcela obvyklý, je třeba navštívit ORL lékaře, který provede potřebná vyšetření.
Příčiny zánětu dutin
Příčinou akutních zánětů jsou nejčastěji viry. Na postiženou tkáň zaútočí většinou rovněž bakterie. Obvyklou cestou, kterou infekce do organismu pronikne, jsou přirozené kanálky, kterými jsou vedlejší nosní dutiny spojeny s nosem. Při celkových virózách někdy dojde i k přenosu infekce krví.
Chronická sinusitida vzniká z nevyléčeného akutního zánětu a má, na rozdíl od akutní, méně nápadné příznaky ale svým působením nepříznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav.
Příznaky
Příznaky, které se po infikování objeví, se dělí na místní a celkové. K místním patří bolest, sekrece z nosu a omezení nosní průchodnosti.
- Bolest je většinou stálá a vyzařuje z postižené dutiny. Je pro ni charakteristické, že se stupňuje při větším tlaku v oblasti obličeje, při předklonu, při kašli, při zadržení dechu, reaguje také na pohmat či poklep.
- U zánětu čelní dutiny se tedy bolest promítá do oblasti čela, u zánětu čelistní do oblasti tváře.
- Zánět čichových dutinek se projeví bolestí v kořeni nosním, postižení klínové dutiny bolí v temeni a záhlaví.
- Dalším důležitým příznakem je sekrece z nosu. Může být jednostranná nebo oboustranná a existují případy, kdy úplně chybí, sekret pak stéká přímo do nosohltanu a hltanu.
- V souvislosti se sekrecí se objevuje někdy další signál, a to je pocit ucpaného nosu. Zánětem změněná sliznice na záplavu hnisavého sekretu reaguje dalším zduřením.
Léčba zánětu dutin
- Při mírném průběhu zánětu vystačíme s nosními kapkami, po jejichž aplikaci oplasknou vývody dutinek a tak se umožní jejich drenáž.
- Lokální obnovení drenáže se podporuje i celkově podávanými léky.
- Při zvýšené teplotě rozhodne ošetřující lékař o užívání antibiotik. Celkovou léčbou dochází k úlevě během několika hodin až dnů.
- Místní terapie se řídí druhem postižené dutiny.
- Při hnisání v čelistní dutině se provádí punkce a výplach, při postižení dutin čelních, čichových nebo klínových chirurgický výkon spojený s odsáváním infikovaného sekretu.
- Chronické záněty jsou už řešitelné pouze chirurgicky.
Prevence
Nemocným prospívá klid a dostatečné zvlhčování vzduchu. K osvědčeným domácím prostředkům patří reflexně působící koupel předloktí v teplé vodě, svůj význam mají také potní kúry.
Prevence onemocnění spočívá v tom, že nenecháme rozvinout virová onemocnění a každou obyčejnou rýmu léčíme. Vyplatí se také dodržovat obecné zásady zdravého životního stylu a výživy: zařadit do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny. Také otužování, pohyb a dostatečný spánek prospěje nejen organismu, ale i našim nosním dutinám..