Žíly pracují jako „odvodňovací systém organismu“, mají slabší stěnu než tepny. Stěny se při poraněních lehčeji poruší a snáze zahojí. K poruchám cévního systému patří například trombóza, která postihuje především žíly dolních končetin. V žílách se tvoří krevní sraženina, která může být až několik centimetrů dlouhá. Ta pak žílu ucpe. Nohy otékají, může dojít také k zánětu žilní stěny, obecně k zánětu žil.
Příznaky zánětu žil znají hlavně ženy
Hlavní příznaky zánětu žil jsou bolest v lýtku nebo stehně, často spojená s otokem. Při zánětu žil stehenních nebo pánevních může dojít k otoku celé dolní končetiny. Často bývá zrychlený tep a mírně zvýšená tělesná teplota. U zánětu povrchových žil je zřetelné zarudnutí podél žíly, bolestivé na dotek.
Zánět žil postihuje často ženy, někdy i mladé, například v těhotenství a po porodu. Častým onemocněním jsou křečové žíly, zvané také varixy nebo městky. I ty postihují dolní končetiny. Městnáním a nesprávným zatěžováním dolních končetin může dojít ke zpomalení toku krve v nich. Žíly se roztahují, až úplně povolí. Tato porucha znesnadňuje zdravé proudění krve, přispívá ke vzniku trombóz a zánětů žil, způsobuje i špatné vyživování pokožky (bércové vředy).
Zelená lékárna na zánět žil
Cévním poruchám je v současné době věnována značná pozornost. Vedle chirurgického zákroku a kompresivní léčby (přikládání stlačovacích obvazů) existují také přírodní bylinné doplňky, uplatňující se například při léčbě zánětů žil, křečových žil a podobně.
- Klasická medicína používá v léčbě a prevenci žilního zánětu látky snižující srážlivost krve. Důležitá je současná bandáž lýtka, případně až stehna, elastickým obinadlem, od kotníku směrem nahoru. Preventivně je potřebné nosit zdravotní punčochy, které předepíše lékař.
- V preventivní životosprávě nezapomínáme na denní konzum zeleniny a ovoce, z tekutin jsou vhodné minerálky se zvýšeným obsahem hořčíku.
- Lidová medicína používá odpradávna arniku, s kterou dosahuje velkých úspěchů. Zelená medicína doporučuje arnikový sprej na unavené nohy, obsahující výtažek z arniky, kafr, mentol. Sprej se aplikuje mechanickou pumpičkou.
- Léčitelé také tradičně používají v prevenci zánětů žil – zvláště při křečových žilách – výtažků z kaštanu koňského (jírovec maďal) a rutinu. Rutin je nezbytný pro volný, přirozený průtok krve, obsahuje jej pohanka. V poslední době se preventivní medicína znovu obrací ke zkušenostem přírodní léčby a z kaštanu a rutinu se připravují masti. Kaštan (jírovec) má protizánětlivé působení a snižuje i nežádoucí propustnost žilních stěn.
- Zánět žil a jeho příznaky zmírňuje rovněž prha chlumní a ostropestřec mariánský.
3 komentáře
jemi 41 let a mam presne tito problemi z nohami od zhora na horu me strasne boli nekdy mito ani spat neda poradte co stim
jemi 41 let a mam presne tito problemi z nohami od zhora na horu me strasne boli nekdy mito ani spat neda poradte co stim