Poměrně častá tak zvaná náhlá břišní příhoda je zánět žlučníku. Jedná se o velmi bolestivý stav často provázený zvýšenou teplotou až horečkou, třasavkou až zimnicí. Zánět žlučníku je podle odborníků léčitelný několika způsoby, předpokládá ovšem vždy aktivní účast nemocného, a to v následném dodržování předepsané diety či dokonce ve změně celého životního stylu.
Příznaky zánětu žlučníku
Zánět žlučníku se projeví silnou bolestí v pravém podžebří. zhoršují se pohybem, otřesy a při hlubokém nádechu. První příznaky jsou podobné jako u žlučníkové koliky. Silná bolest postiženého nutí vyhledávat úlevné polohy („kroutí se“ bolestí). Zánět žlučníku často provází pocit na zvracení nebo zvracení.
Zánětem žlučníku nejčastěji trpí ženy po čtyřítce, matky po porodu a obézní lidé.
Příčiny zánětu žlučníku
Zánět žlučníku obvykle vznikne při dlouhodobém onemocnění žlučníku, kdy se vytvářejí žlučové kameny. Ty mohou bránit odchodu žluči, která se začne ve žlučníku hromadit. Za této situace mohou do žlučníku snadno proniknout choroboplodné zárodky (bakterie), které způsobí zánět. Hrozí nebezpečí, že se zánět rozšíří. Tento typ žlučníkového zánětu lékaři nazývají kalkulózní cholecystitida.
Jinou příčinu má zánět žlučníku zvaný akalkulózní cholecystitida. Tato forma zánětu není způsobena žlučovými kameny, ale je následkem špatného zdravotního stavu při těžkých infekcích organismu, vážných úrazech, popáleninách na značné části těla nebo například u lidí, kterým je podávána pouze nitrožilní výživa. Tento typ onemocnění se objevuje ve dvacetině až desetině případů zánětu žlučníku.
Léčba
Zánět žlučníku lze léčit konzervativně nebo operativně.
- Při konzervativní léčbě jsou nemocnému podávány léky, které uvolňují stahy žlučníku, na zanícený žlučník mu jsou přikládány ledové obklady. Postižený může jenom pít. Při těžším zánětu mu je podávána nitrožilní výživa nebo výživa pomocí nazogastrické sondy (sonda vedená do žaludku přes nosní otvory).
- Jestliže se lékaři rozhodnou pro operaci (laparoskopickou nebo otevřením břišní dutiny), jsou nemocnému podávána antibiotika.
Následná podpora a prevence
Důležité je, aby zánět žlučníku byl řádně vyléčen. Po zánětu žlučníku často dochází k poruše napětí jeho stěny (tzv. atonie žlučníku). Může docházet i k poruchám pohyblivosti žlučových cest a jejich průsvitu, což bývá vyvoláno odchylným napětím hladkého svalstva. Nemocnému je předepsán dietní režim.
- Ředkvová šťáva: Léčí zánět žlučníku. Denní dávky zvyšujeme ze 100 na 300 gramů. Kúra má trvat dva týdny.
- Zeměžluč: Je osvědčeným prostředkem pro posílení činnosti žlučník a léčí mnoho dalších potíží. Pijeme denně jeden šálek zeměžlučového čaje.
- Ostropestřec mariánský: Obsahuje látky, které napomáhají vylučování žluči.
- Vincentka: Působí příznivě při žlučníkových kaméncích a zánětech žlučníku.
- Bílinská kyselka: Podporuje vylučování žluče játry a mírně zvyšuje pohyb žlučových cest. Je vhodná u dráždivějších onemocnění žlučových cest a žlučníku.
- Brusinka obecná: Její listy pomáhají při průjmech, některých chorobách žlučníku a cukrovky.
- Kurkuma: Toto velice jemné koření je vhodné i při chorobách žlučníku či žaludku, podporuje chuť k jídlu a upravuje trávení (diabetikům přímo prospívá).
- Zinek: Podporuje detoxikační funkci jater.
- Selen: zvyšuje látkovou výměnu.
Oblíbené směsi bylinek
10 g kořene rebarbory , 10 g plodů kmínu , 29 g nati čubetu benedyktu , 20 g nati pelyňku , stejného množství listů máty peprné a nakonec 20 g semene ostropestřce . Lžička této směsi se nechá přejít varem v šálku vody a nechá se dvacet minut odstát. Pijí se denně tři šálky odvaru, vždy před jídlem.
Druhou směs namícháte z 15 g nati řepíku , 20 g nati jablečníku , 30 g listů máty peprné , 20 g listů maliny a 5 g drceného kořene omanu . Čajová lžička této směsi se spaří šálkem vroucí vody, ponechá čtvrt hodiny odstát a pije třikrát denně před jídlem.
Obě směsi mají ověřené účinky, ale je více než vhodné se před jejich aplikací nejprve poradit s lékařem.