Velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, které potrápí ne tak svou závažností, ale spíš nepříjemnými projevy – to je zánět zvukovodu, odborně nazývaný také otitis externa. Nemá přitom nic společného se zánětem středního ucha, i když jako laik to pacient jen těžko rozpozná. Příznaky jsou ovšem jasné.
Kdo už se někdy setkal se zánětem vnějšího zvukovodu, ví o co jde. A že to není nic příjemného. Celé ucho pak bolí, zhoršuje se sluch a nemocný si jen těžko dokáže sám pomoci. I když existují „zaručené“ babské rady, jako třeba vložit si do zvukovodu stroužek česneku, odborníci před touto samoléčbou důrazně varují – je důležité co nejdříve vyhledat lékaře.
Příčiny
Zánět zvukovodu se může objevit zdánlivě bez jasných příčin. Zkrátka člověka jednoho dne začne bolet ucho a bolest se stupňuje. Často jde o virovou infekci, ale může být způsobena i bakteriemi nebo dokonce plísněmi. Přesný důvod odhalí až lékař. Ale infekce do ucha mnohdy nevznikne sama od sebe – i když ji může způsobit třeba i jen drobné zrnko písku, které se do ucha nedopatřením dostane. Mnohdy je to následek nesprávného čištění uší nebo třeba potápění se ve znečištěné vodě, která se do ucha dostane a už nevyteče. Důvodů vzniku může být zkrátka mnoho.
Projevy
Pacient má pocit, že ho bolí celé ucho – od boltce až po střední ucho. Za uchem se navíc mohou objevit malé bulky a nateklé uzliny. Ale co je hlavním projevem zánětu středního ucha, je maz vytékající ven. Může mít různou podobu i zbarvení, ale většinou je to jasným signálem, oč jde. A protože bolest sama neustane, je vhodné vydat se co nejrychleji za odbornou pomocí.
Léčba
Zatímco když má člověk zánět středního ucha, stačí většinou jen propíchnout ušní bubínek a je po bolesti, v tomto případě to tak snadné není. Pokud lékař diagnostikuje zánět zvokovodu, musí ho nejprve vyčistit. A to pomocí poměrně silného výplachu a škrabky. Když je hotovo, předepíše pacientovi antibiotické kapky, případně přímo antibiotika. A pokud je příčinou zánětu plíseň, spočívá léčba v podávání antimykotik. Zároveň je možné přikládat si na ucho chladné obklady, aby rychleji ustoupil otok. Při správném postupu léčby bývá zánět do týdne zažehnán a pacient je opět v pořádku
Prevence
I když je léčba poměrně jednoduchá, je vhodné předcházet možným zánětům zevního zvukovodu a chránit své uši. Vše spočívá hlavně ve správném čištění – není vhodné čistit si uši příliš často a hrubě, stačí vatová tyčinka, kterou není vhodné v ničem namáčet a zasahovat s ní až k bubínku. Zároveň by se člověk měl vyvarovat špinavé vody a míst, kde se hodně práší. To vše může následnému vzniku zánětu výrazně napomoci. Ale i když se zánět objeví, může nám být útěchou, že většinou nejde o nijak komplikovanou nemoc a vše je brzy vyřešeno.