Zánět dělohy je závažné onemocnění s bolestivými příznaky, které se neobejde bez lékařské pomoci. Způsobují jej bakterie, které se do těla ženy mohly dostat při porodu, interrupci nebo nějakou vnější cestou. Zánět dělohy se léčí medikamenty (proti zánětu a bolestem) a klidovým režimem.
Infekce vniká různou cestou
Zánět dělohy je obecné, laické označení několika typů zánětlivého onemocnění s obdobnými příznaky, které se však – zvláště nejsou-li léčeny včas – mohou překrývat nebo přecházet jedno do druhého. Příznaky bývají velmi podobné, proto je ke správné léčbě třeba odborného vyšetření. Lékaři zánět dělohy dělí na zánět vzniklý:
- vzestupnou cestou;
- sestupnou cestou;
- zánět krevní a lymfatický.
- Zánět dělohy prvního typu vznikne tehdy, když do organismu, který je nějakým způsobem oslaben, proniknou pochvou ze zevních rodidel bakterie. To se může stát při nedostatečně nebo špatně prováděné hygieně nebo i při sexuálním styku (přenosem od partnera nebo při některých sexuálních praktikách, kdy nebyly dodrženy hygienické zásady).
- Zánět dělohy sestupného typu se může objevit při nějakém jiném zánětlivém onemocnění v břišní dutině, respektive v oblasti pánve. Může to být například při zánětu červovitého výběžku slepého střeva.
- Lymfatický nebo krevní zánět dělohy způsobí infekce, které může být v jiné části těla, ale bakterie kolují krevním nebo lymfatickým systémem (může se jednat třeba o zánět zubu nebo nějakou hnisající a těžko se hojící ránu na povrchu kůže).
Zánět postihuje různé části dělohy
Zánět dělohy někdy vznikne po potratu nebo porodu, kdy choroboplodné mikroorganismy napadají odumírající zbytky tkání a krevní sraženiny.
Existují případy, kdy zánět dělohy způsobila aplikace nitroděložního antikoncepčního tělíska.
Při zánětu dělohy může být postiženo děložní hrdlo (cervicitis), sliznice děložního těla (endometritis) nebo svalovina děložního těla (myometritis). Z neléčeného nebo pozdě léčeného onemocnění se může rozvinout zánět pobřišnice.
Zánět dělohy: Příznaky
Příznaky nejsou specifické jen pro zánět dělohy, může se jednat i o jiné onemocnění: ženu obvykle trápí dloutrvající bolest v podbřišku a ve spodní (bederní) části zad. Bolest neustupuje, není záchvatovitá, spíše trvalá. Dalšími příznaky bývá slabé krváce (špinění) mimo dobu menstruačního cyklu nebo hnisavý a páchnoucí výtok z pochvy. Mezi příznaky, jimiž se zánět dělohy hlásí, jsou rovněž bolesti při močení, ale i při velké stolici.
Zánět dělohy může přejít do chronického stadia, potom se jeho příznaky těžko rozpoznávají – může se jevit třeba jen jako prodloužení doby menstruačního krvácení nebo krvácení mimo menzes.
Ovšem podobné příznaky může mít i jiné gynekologické onemocnění včetně nádorového, proto je návštěva gynekologa při bolestech v podbřišku vždy nutná.