Zapáchající nohy jsou příčinou věčných rozpaků – a to jak ze strany majitele páchnoucích nohou, tak ze strany jeho okolí. Zapáchající nohy sice mohou být znakem špatné osobní hygieny, ale častoikrát trápí lidi i lidi úzkostlivě čistotné, a to muže i ženy. Co je příčinou zapáchajících nohou a jak se problému zbavit?
Nepáchne pot, ale plísně
Nepříjemný zápach nohou nezpůsobuje nadměrné pocení, ale plísňová onemocnění. Začíná většinou mezi prsty, způsobuje svědění, olupování a bolestivé prasklinky kůže. Kožní plísně se mohou někdy nekontrolovaně rozrůstat, zvláště ve vlhkých těsných prostorách, jako jsou boty a ponožky. Propocené ponožky a špatně větrané, zvláště gumové boty jsou pro plíseň ideálním prostředím.
Pomoc přírodními prostředky
Většina lékařů předepisuje různé protiplísňové prostředky. V mírnějších případech mohou stejně pomoci některé přírodní prostředky, po kterých by měly ustupovat příznaky již během jednoho týdne.
- Výtažek z měsíčku zahradního, oranžové květiny podobné sedmikrásce, je lékem našich babiček. Používá se dodnes a nemusíte rostlinky macerovat, jak se to kdysi dělalo – výtažek lze běžně koupit v lékárnách. Některé prostředky na ošetřování nohou jej obsahují také.
- Česnekový olej ředěný v poměru 1:4 léčí plísně. Jsou-li plísně příliš úporné, zkuste na ně nasypat česnekový prášek.
- Australský olej tea tree je doslova zázrakem. Obsahuje silný protiplísňový prostředek, který mění chemické prostředí na kůži a způsobuje, že kůže přestává být živnou půdou pro plísně. Účinnými místními prostředky jsou krémy nebo roztoky s obsahem tohoto oleje. Při výběru takového prostředku volte pouze ty, kde je tea tree olej uváděn na prvním místě. Na protiplísňovou koupel dejte asi 20 kapek čajovníkového oleje do vlažné vody a nohy si máčejte asi 15 minut dvakrát až třikrát denně. Pak si je osušte a postižené místo ošetřete několika kapkami neředěného oleje tea tree.
- Spařte jednu malou hrst sušených levandulových květů čtvrtlitrem vroucí vody a nechte patnáct minut pod pokličkou louhovat. Pak přeceďte a čaj nalijte do připravené lázně pro nohy. Ta by měla trvat 15 až 20 minut. Nejenže levandulová nožní lázeň odstraňuje zápach, ale má i výrazné zklidňující účinky pro celý organismus a psychiku. Co se týče odstranění zápachu, můžete použít i rozmarýn lékařský či tymián. Dávkování i délka koupele jsou stejné. Teplota vody by měla být shodná s teplotou těla. Horká koupel nohy spíše unaví.
Co můžete ještě dělat:
- Udržujte nohy čisté a suché. Sušte si nohy vysoušečem na vlasy, nastaveném na nižší teplotu.
- Dáváte-i přednost ručníku, vyperte jej po každém použití.
- Dobrá tělesná hygiena, časté sprchování, koupání v dubové kůře – to platí zejména o potivých nohách
- Noste suché čisté ponožky.
- Po každém nošení nechejte boty důkladně vyvětrat a boty střídejte.
- Choďte bosi nebo v sandálech či jiných dobře větraných botách.
- Vyzkoušejte volně prodejné přípravky proti pocení a ten, který vám nejvíce vyhovuje, si aplikujte denně. Zvláční pokožku nohou a odstraní nepříjemný zápach.
- Nehty si zastříhávejte rovně. Pomáhá to prevenci plísňového onemocnění.
- Vyrábějí se i vložky s uhlíkovým filtrem pomáhajícím udržovat ponožku i botu bez jakéhokoliv nepříjemného zápachu.
- Další z možností, je použít kousek obyčejné bílé křídy, kterou vložíte alespoň na jeden den do boty. Křída zápach dokáže zlikvidovat.
2 komentáře
Doporučuji používat ponožky se stříbrem.
Na zápach z bot mi pomohl sprej lyzol, nastříkat do bot a je po zápachu.