K osobnosti zdravého a úspěšného člověka patří i nezávadný dech. Jestliže člověka (a jeho okolí) trápí zápach z úst, přestože dodržuje všechny moderní zásady péče o ústa a chrup, měl by vyhledat pomoc praktického lékaře či stomatologa. V mnoha případech nevábný dech věstí některou nemoc. Příjemný dech se sice vytrácí s věkem, ale nejčastěji bývá problém v zanedbané hygieně.
Příčiny zapáchajícího dechu
- Dech se může stát zapáchající například při angíně či sinusitidě.
- Častou příčinou jsou čepy na mandlích, o kterých člověk nemusí ani vědět. Proto někdy bývá nutné vyšetřit pečlivě jazyk, nosohltan, nos či vedlejší dutiny.
- Zápach z úst může být také vedlejším příznakem některých vážných chorob plic, jícnu, žaludku, slinivky či žlučníku.
- Jsou známy případy, kdy tento projev doprovází menstruaci a těhotenství.
- Poměrně častý bývá u lidí, kteří drží redukční dietu, nebo přesněji řečeno, hladovějí.
- Zapáchající dech může být známkou velmi vážných onemocnění. Například zápach po amoniaku je příznačný pro onemocnění ledvin, acetonový zase pro cukrovku, nasládlý věstí otravu olovem.
- Odhalit příčinu zapáchajícího dechu může i stomatolog, a to ve zkažených zubech, špatné korunce nebo zubní náhradě, v zánětu dásní, ale třeba i v paradontóze.
Zápach z úst odstraní výplachy
Podle stomatologů je nutné čistit si zuby po každém jídle. Jelikož nejčastější příčinou zápachu bývá právě lokální onemocnění v dutině ústní, účinné bývají výplachy vodným roztokem peroxidu vodíku, kdy se dvě až tři polévkové lžíce šestiprocentního peroxidu vodíku přidají do sklenice vody.
Právě tak pomáhají i dva až tři krystalky manganistanu draselného rozpuštěné ve sklenici vody.
Některé ústní vody, které obsahují fluorid, dokáží chránit zuby před nežádoucími bakteriemi až čtyřiadvacet hodin.
Pomocníci pro vonný dech
- Jako první pomoc může posloužit ústní sprej do kapsy.
- Vhodná jsou kloktadla s jitrocelovým či šalvějovým výtažkem.
- Babičky by zase doporučily kousat nať petržele, mátu peprnou, tymián, meduňku a mateřídoušku.
- Účinný je i jalovec. Osvědčený recept doporučuje rozkousat první den před jídlem jednu kuličku, každé další dva dny pak zvýšit dávku o další kuličku, a to až do počtu pěti. Těmi by měla kúra končit, ovšem zopakovat ji lze klidně už po třech až čtyřech týdnech.
- Pachu cibule nebo česneku z dechu se spolehlivě zbavíte tím, že rozžvýkáte několi k listů zelené petrželky a vypijete sklenku mléka. Stačit by měl i jeden z těchto způsobů. U česneku navíc zabírá rozkousání jednoho až dvou zrnek nemleté kávy. Více však ne, pro tože to není zdravé.
- Bez mentolových bonbonů s chlorofylem, žvýkaček bez cukru či pastilek by výčet pomocníků nebyl úplný.