Zápal plic býval obávaným těžkým onemocněním, které v minulosti, dokud nebyla antibiotika, velmi často končilo smrtí. Zápal plic se často přidružoval k jiným douhodobým nemocem. Tělo oslabené původní chorobou nedokázalo zvládnout nápor další nemoci. I v současné době může být zápal plic smrtelný (například přidruží-li se u velmi starých lidí ke zlomenině krčku stehenní kosti). V drtivé většině případů je však zápal plic dobře léčitelný.
Příznaky zápalu plic
Zápal plic má některé příznaky, které mohou být podobné jako u jiných chorob. Až jejich komplex pomůže lékaři stanovit diagnózu. Některé typické příznaky zápalu plic pozná lékař při prohlídce pacienta, a to proklepáním a poslechem.
- Průvodním jevem zápalu plic je vysoká horečka. Může se projevovat také zimnicí až třesavkou
- Nemocnému se obtížně dýchá (jakoby „lapá“ po dechu)
- Zápal plic provází pálivá bolest na hrudníku. Ta je silnější, když nemocný člověk kašle.
- Dalším příznakem zápalu plic je kašel, v počátku nemoci suchý a dráždivý, později nemocný vykašlává hlen.
- Jako u všech horečnatých nemocech při zápalu plic nemocný ztrácí chuť k jídlu, má žaludeční nevolnost. Bolí ho svaly, klouby („celý člověk“).
- V některých případech zápal plic provází typický příznak – vlhká a jakoby lepkavá kůže.
- Někteří lidé mají v důsledku nedostatku kyslíku namodralou barvu kůže nebo sliznic.
- U některých lidí ovšem zápal plic nemá typické přiznaky, nemocný se jen v noci silně potí. Proto se občas objeví případy, že lidé zápal plic neléčí, ale tak zvaně přechodí. Při rentgenu plic (třeba i za několik let) se ovšem na snímku plic objeví změny způsobené zápalem plic.
- U starých lidí se k příznakům zápalu plic přidává zmatenost, ztráta rovnováhy a orientace.
- U malých dětí se typické příznaky nemusí objevit vůbec – dítě má pouze vysokou horečku a nechce jíst.
Léčba zápalu plic
V současné době obvykle léčba zápalu plic nevyžaduje hospotalizaci. Pouze lidé s vyšším věkem (nad 60 let a starší) nebo lidé s jinými chorobami, k nimž se zápal plic přidružil, a nebo lidé s těžkým průběhem zápalu plic bývají léčeni v nemocnici, v některých případech na jednotkách intenzívní péče, kde se jim dostane podpory dýchání.
Zápal plic je léčen antibiotiky. Jejich účinek se podle odborníků objeví již třetí den po zahájení léčby. Antibiotika „zabírají“ u asi 90 procent nemocných se zápalem plic.
Kromě antibiotik lékaři podávají léky usnadňující vykašlávání, léky na rozpouštění hlenu nebo jiné léky podle konkrétního zdravotníha stavu pacienta.
Léčba zápalu plic trvá většinou dva tři týdny, po kterých musí následovat ještě rekonvalescence. Zcela zdráv a schopen obvyklé aktivity je člověk asi po měsíci od zahájení léčby.