S miminkem to je tak: maminka může být předem sebelépe připravena. Ale když se objeví problém, cítí se najednou být bezradná. Z rovnováhy ji vyvedou třeba zaražené prdíky u novorozenců. Maličké děťátko pláče, je neklidné, nic je neutěší. Zaražené prdíky jsou jedna z prvních bolestí, kterou si nejspíš musí projít i ten nejzdravější kojenec. Zaražené prdíky u novorozenců ale potrápí i jejich rodiče.
Miminko nedokáže vypouštět plyny
Proč miminka trpí zaraženými větry? Lapidárně řečeno: protože jsou ještě příliš slabá na to, aby dokázala zatnout břišní svaly a – s odpuštěním – úlevně si „upšouknout“. V zažívacím traktu miminka kvasí sladké mateřské mléko – výsledkem je mimo jiné plyn. Další vzduch, který dělá v malém bříšku nezdobu, napolykalo děťátko při hltavém sání. A do třetice – trochu mu mohla „pomoci“ i maminka, která si třeba k obědu dala vajíčka na cibulce, zelí, kapustu nebo jinou nadýmavou potravinu a předala ji kojenečkovi v mateřském mléku. Nahromaděný plyn tlačí ve střevech a způsobuje bolest. Děťátko pláče bolestí, a rodičům je zase do pláče, že mu nemohou pomoci. Mohou, alespoň trochu. Je to vyzkoušené.
Miminko vypije, co maminka sní
Zejména pro klid vlastního svědomí by se kojící maminka po první tři měsíce, než jejímu miminku trochu zesílí břišní svaly, měla vyhýbat nadýmavým potravinám. A co je ještě účinnější – pít co možná nejčastěji odvar připravený z fenyklu a kmínu. Zprvu příjemná „pendreková“ vůně se sice po čase trochu zprotiví, ale co bychom neudělaly pro miminko… Tentýž čaj, ale slabší, budeme děťátku podávat, jen co se naučí polykat ze lžičky. Jestliže je miminko odkázáno na sací lahev, můžeme mu před pitím podat v lahvi několik doušků fenyklového čaje.
Prdíky u novorozenců vyvolá cvičení
Osvědčeným podpůrným prostředkem jak uvolněnit prdíky u novorozenců je cvičení. Samozřejmě pasívní, protože miminko je ještě maličké. Jemně mu přitahujeme kolínka k bříšku nebo křížem lokty a kolínka – ale opravdu velmi šetrně. Další možné cvičení se podobá jízdě na kole. Pod „cvičící“ děťátko dáme vždy plenu. Jestliže se dostaví úspěch, odejde plyn z tělíčka většinou i se stolicí. Což nám nevadí, protože se miminku očividně ulevilo.
Jestliže z nějakého důvodu nechceme nemůžeme s děťátkem cvičit, můžeme mu od bolesti ulevit i jemná masáž bříška. V lékárnách se dají zakoupit přímo k této činnosti určené gely. Mnoho maminek se ale shoduje, že masírovat dětské bříško s gelem nebo bez gelu – třeba jen vlahou žínkou – vyjde zhruba nastejno.
Dalším pomocným momentem je nechat dítě po jídle řádně odříhnout.
V lékárně můžeme také koupit kapky na zaražené prdíky u novorozenců. Jejich nákup ale nechte odsouhlasit pediatrem svého dítěte.
Jestliže nic z uvedeného nezabralo a nebojíte se drsnějších metod, může dítěti ulevovit rektální trubička respektive rourka. Tenkou gumovou hadičku natřeme olejem nebo vazelínou, zasuneme ji děcku do rovněž namazaného řitního otvoru a v podstatě „vypustíme“ přetlak působený nahromaděnými plyny. S nadsázkou řečeno – jako bychom odpustili přebytečný tlak v Papinově hrnci. Tímto způsobem ale prdíky u novorozenců nevypouštíme příliš často, abychom jim zbytečně nedráždili konečník.
8 komentářů
My jsme s kolikou začali bojovat už v porodnici. Dcerka se nejlíp uvolnila v teplé koupeli. Já popíjím fenyklový čaj. Na spaní zavinujeme do zavinovačky.
jako v nejhorším se dá použít i rourkování.. teď mi kamarádka říkala, že dělají fakt hodně, ale zase jsem slyšela, že to může být pro děti návykové..že je lepší, když se snaží sami.
Já bych se rourkování bála.
No do roury bych taky nešla, nám na prdíky zabralo cvičení s nožičkama, masáž bříška a kapičky před kojením.
Za mě na prdiky kapičky ,cvičení nožičkama a masáže bříška
Prdíky jsou velký problém, málokterému miminku se vyhnou. Já držela dietu pro kojící matky, pila kmínový odvar, fenyklový čaj.
Prdíky u miminek jsme doma řešili kapičkami, nahříváním bříška, teplými koupelemi a kojící dietou maminky. 🙂
Prdíky u novorozenců jsou opravdu trápení. My jsme na ně vyzráli cvičením, teplou plenkou na bříško a kapičkami před každým kojením.