Zarděnky jsou jedna z typických infekčních dětských nemocí. Onemocnět jimi však mohou i dospělí lidé, kteří prodělanou nemoc někdy ani nerozpoznají. Velmi nebezpečné je, jestliže se zarděnkami nakazí těhotná žena. Proto je infekce zarděnkami u těhotné ženy do 16. týdne těhotenství důvodem k přerušení těhotenství.
Příznaky zarděnek
Zarděnky jsou přenášeny virem rubeola. Šíří se kapénkovou nákazou, a to nejsnadněji a nejčastěji v dětských kolektivech (školky, školy, družiny, divadlo…). Onemocnění se projevuje typickou vyrážkou na povrchu těla. Zarudlé „krupičky“ se objeví nejprve na obličeji, pak se vysejí i na trupu a končetinách. Inkubační doba zarděnek je dva až tři týdny.
Zarděnky obvykle ještě provázejí bolesti kloubů, v těžších případech také zánět kloubů. Teplota obvykle nepřesahuje 38,5 °Celsia. Zároveň s vyrážkou mají nemocní zduřelé uzliny (hlavně na krku a za ušima). Někdy zarděnky provází zánět horních cest dýchacích, kudy se virus šíří nebo jsou zarděnky provázeny záněty spojivek (typická světloplachost). Příznaky spojené se zánětem horních dýchacích cest a citlivostí na přímé světlo bývají častější u dětí.
Jestliže dítě nebo dospělý zarděnky prodělá, jeho tělo vytvoří dostatek protilátek, takže se proti zarděnkám stává navždy imunní.
Příznaky:
- zvýšená teplota
- bolest hlavy
- zduření mízních uzlin
- vyrážka
Možnost nákazy:
- při kontaktu s nemocným
Ochrana:
- očkování zmírní celkový průběh nemoci
Očkování proti zarděnkám
Zarděnky u dětí nejsou považovány za těžkou chorobu. Protože však existuje závažné riziko v případě, že by zarděnkami onemocněla těhotná žena, jsou v naší republice od 80. let 20. století děti proti zarděnkám očkovány. Očkování se provádí po 15. měsíci věku a podává se ve dvou dávkách.
Riziko v těhotenství
Pokud se těhotná žena nakazí a onemocní zarděnkami v prvních měsících těhotenství, hrozí až padesátiprocentní riziko poškození plodu. Dítě v těle matky infikované virem zarděnek může přijít na svět s těžkým postižením sluchu nebo zraku (šedý zákal, poškození sítnice), se srdeční vadou, špatně vyvinutým mozkem a psychomotorickými vadami. Někteří odborníci dávají do souvisliti dětský autismus a zarděnky prodělané těhotnou ženou.
Do 16. týdne těhotenství jsou zarděnky důvodem k umělému ukončení těhotenství (jestliže žena sama spontánně nepotratí, což se při zarděnkách často stává). S přibývajícími měsíci těhotenství riziko poškození plodu sice klesá, ale stále existuje.
Nezpochybnitelný úspěch očkování
Očkování má u nás dlouholetou tradici, někdejší Československo bylo dokonce prvním státem na světě, kde už v roce 1960 po zavedení celoplošného očkování vymizela přenosná dětská obrna. Vždy patřilo mezi průkopnické státy v zavádění vakcinace proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu či dávivému kašli. Před zavedením povinného očkování umíraly tisíce dětí na infekční onemocnění a mnoho dalších trpělo jejich následky (záněty mozkových blan po příušnicích u dětí, postižení plodů po zarděnkách gravidních žen nebo spalničková encefalitida).
Očkování je vysoce účinné, srovnáme-li nemocnost a úmrtnost způsobené infekcemi před jeho zahájením a po něm.