Zarostlý nehet – už jenom toto slovní spojení působí velmi nepříjemně. A co teprve, když se promění v realitu. Každý, kdo měl zarostlý nehet na palci nohy, určitě potvrdí, že jde o velmi bolestivou záležitost, se kterou se potýkal až několik měsíců. Jak ale zarostlý nehet léčit a jde tomuto onemocnění nějakým způsobem předcházet?
Zarostlý nehet: Jak ho poznat?
Jak zarostlý nehet poznáte? Jednoduše tak, že nejprve bude kůže kolem nehtu (a to nejčastěji na palci nohy) červená, následně opuchne a bude z ní vytékat hnis. Zarostlý nehet tedy způsobuje zánět. Jelikož je ostrý, může snadno naříznout i okolní kůži, do níž se lehce dostane infekce.
V hlavní roli dědičnost
Trpíte na zarůstání nehtů? A jak to mají vaši nejbližší – také tak? Lékaři poukazují na to, že sklony k zarůstání nehtů jsou často dány dědičně. Možná, že i vy jste po svých rodičích podědila široké nehty, které snadno po stranách zarostou do kůže.
Prevence vzniku zarostlého nehtu
Pokud jste k zarůstání nehtů náchylná, naučte se tomuto nepříjemnému onemocnění alespoň trochu předcházet:
- Noste bavlněné ponožky.
- Používejte obuv, která větrá.
- Nepoužívejte obuv s úzkou špičkou.
- Nehty na noze si zastřihujte rovně, a ne do kulata.
- Nemocný prst si sprchujte studenou vodou.
- Vyzkoušejte heřmánkovou koupel nohou.
- Nohy si mažte antiseptickými krémy.
Léčba zarostlého nehtu
Trápí vás zarůstající nehet? Pak zajděte za svým praktickým lékařem, který by vám měl doporučit přesný způsob léčby. Zarostlý nehet přitom můžete léčit následovně:
1. Chirurgickým zákrokem
Nejčastějším řešením, jak se zarostlého nehtu zbavit, je chirurgický zákrok, který spočívá v částečném nebo úplném stržení nemocného nehtu. Tento bolestivý zákrok ovšem nemusí být stoprocentně účinný. Jestliže vám bude posléze narůstat nový nehet, může opět zarůstat do kůže. Se zarůstajícími nehty tak můžete bojovat až několik let.
2. Laserovou operací a plastikou nehtového lůžka.
Svěřit se můžete rovněž do péče plastické a laserové chirurgie. Zkušení chirurgové vám nejprve laserem vyjmou část nehtového lůžka a vaše nehty zúží. Tuto plastiku nehtového lůžka nehradí pojišťovna, zaplatíte za ni několik tisíc korun. Tento zákrok je ovšem podle zkušeností lidí, které zarostlý nehet trápil, mnohem účinnější nežli bolestivé částečné nebo úplné strhávání nehtu.
První pomoc? Na pedikúře!
Zarostlý nehet rozhodně nikdy neošetřujte sama. Kromě lékařů vám v prvé řadě může pomoci i šikovná pedikérka, která dokáže například lehce odstranit první náznaky zarůstajícího nehtu.
Nežli zavítáte se zarůstajícím nehtem k lékaři, můžete první pomoc najít právě na pedikúře. Vyzkoušejte tzv. tapování: Pedikérka odtáhne nehtový val vašeho postiženého prstu proužkem náplasti. Tato metoda vám poskytne okamžitou úlevu.