Třebaže kojení je nejlepší možný způsobit výživy dítěte a i odborníci na celém světě se shodují, že optimální doba kojení je do dvou let dítěte (samozřejmě včetně příkrmů), někdy nastane situace, kdy je třeba tvorbu mateřského mléka – laktaci – zastavit. Ať už jsou důvody jakékoliv. Jaké jsou možnosti zastavení laktace?
Zastavení laktace – kdy a jak?
- V optimálním případě nastává potřeba zastavení laktace v době, kdy se žena rozhodne trvale dítě odstavit. K zastavení laktace dojde přirozenou cestou.
- Mohou ovšem nastat situace, kdy je třeba laktaci zastavit z jiných důvodů: nemoc ženy, její odloučení od dítěte, nemoc dítěte nebo v nejhorším případě i jeho ztráta.
Ad1. Přirozenou cestou se laktace zastaví tak, že matka přikládá dítě k prsu čím dál méně, v poslední fázi například už pouze jen jako „přídavek“ po večeři. Tím, jak dítě odsává méně a méně mléka, prsní žlázy svou činnost přizpůsobí. K zastavení laktace obvykle není třeba žádných speciálních prostředků – přijde to samo (jako po celé generace vývoje lidstva.
Ad2. V případě, že matka nemůže kojit ze závažných zdravotních nebo jiných důvodů, předepíše jí lékař mediakmenty na zastavení laktace a dodá ji patřičné instrukce, jak postupovat, aby se jí mléko přestalo tvořit a nedošlo například k zánětu prsní žlázy.
Když chce žena přestat kojit z nějakých jiných než zdravotních důvodů, pokouší se většinou laktaci zastavit bez pomoci lékaře. Poto nastupují mezi ženami tradované postupy, jako jsou například:
- studené (až ledové) obklady prsou střídané s naopak horkou sprchou,
- masáže bránící vzniku zatvrdlinek či zánětu,
- jemné odstříkávání.
- Trochu pomůže, jestliže se žena v době zastavování laktace vyvaruje potravin, které laktaci podporují.
Co je o kojení známo
- Kojení z obou prsů při každém krmení vystačí na tři, později alespoň na dvě dávky (většinou ranní a večerní) z celkových šesti denních mléčných dávek.
- Nejvíce mléka má matka k dispozici ráno a dokonce i toto jediné kojení má význam vzhledem k přívodu ochranných látek.
- Výzkumy ukazují, že kojení chrání dítě i matku před řadou onemocnění a zdravotních problémů a přispívá k jejich duševnímu sbližování. Nejdůležitější je samozřejmě jeho přínos pro dítě, které z mateřského mléka dostává všechny živiny důležité pro svůj zdravý růst a vývoj.
- Odolnost organismu kojeného dítěte proti infekcím ze vzduchu je větší než u dítěte krmeného z lahve, a je-li kojení dlouhodobé (aspoň tři měsíce), snižuje se i riziko pozdějšího vzniku alergií.
- Díky optimálnímu složení mléka nemá dítě zpravidla potíže ani s trávením či nadváhou.
- Kojení je vlastně hormonální záležitostí a dnes už je potvrzeno, že jde o významnou prevenci proti rakovině prsu. Ženy, které své dítě kojily, neonemocní touto zhoubnou chorobou tak často.