Zavařování celeru

Někomu celer nevadí, jinému je chuť a vůně celeru protivná. Ale kdyby celer chyběl v bramborovém salátu, bramboračce nebo ve smetanové omáčce k hovězí pečeni nebo k divočině, „něco“ by těm pokrmům chybělo. Zavařený celer je polotovar, který  v české kuchyni dobře využijeme.

Celer pro chuť i pro zdraví

Celer miřík (Apium graveolens L. ) patří do čeledi mrkvovitých. Z celerů kulturně pěstovaných se v Česku nejvíce pěstuje celer hlíznatý. Celer je ceněn pro svou výraznou vůni a kořenitou chuť. Odpradávna byl ale ceněn i pro pozitivní účinky na lidský organismus. Uvádí se, že:

Zavařování celeru je oblíbenou úpravou této kořenové zeleniny.

Zavařování celeru

Bulvy celeru zavařuje bud krájené na kostičky nebo krouhané na nudle. K zavařování vybíráme bulvy pevné, neseschlé, bez známek hniloby. Někdo nakrájený celer předváří, jiný pouze steriluje. Vynikajícím produktem je směs celeru a jiné zeleniny (petržel, mrkev, okurka) na přípravu zimních salátů: bramborového, luštěninových.

 • Oloupaný celer nakrájíme na jemné plátky, kolečka nebo tenké nudličky, vložíme do vody mírně okyselené octem a krátce povaříme
 • Uvařený, okapaný celer vyskládáme do sklenic, proložíme kolečky cibule
 • Do každé sklenice vložíme i několik kuliček nového koření a černého pepře
 • Obsah sklenic zalijeme horkým nálevem připraveným svařením vody, octa cukru a soli
 • K celeru ve ve sklenicích přilijeme lžící oleje, důkladně uzavřeme a sterilujeme – předvařený 20 minut při 80 °Celsia, syrový 30 minut při teplotě 95 °Celsia.

Sladkokyselý zavařovaný celer

 • Pět větších bulev celeru, 1 l vody, 0,25 l octa, 80 g cukru, 30 g soli, 10 kuliček nového koření, 10 kuliček černého pepře, 3 ks hřebíčku.
  Příprava: Celer očistíme a nastrouháme. Dáme vařit vodu a do ní přidáme dvě čajové lžičky kyseliny citronové. Když se voda vaří, nasypeme do ní nastrouhaný nebo jemně pokrájený celer a asi tři minuty blanšíruje (aby zůstal bílý).
  Do zavařovací sklenice na dno dáme kolečko cibule, celer a zalijeme horkým, přecezeným nálevem. Zavíčkujeme a sterilujeme 30 minut při  90°Celsia.

Zelenina pro přípravu bramborového salátu

 • Přibližně stejné díly očištěné mrkve, celeru a hrášku, případně i trochu cibule a několik nakládaček nebo 1-2 salátové okurky.
  Nálev: na 1 l vody 0,3 l 8% octa, 25 g soli, 60 g cukru pro plnění 75 % zeleniny a 25 % nálevu.
  Koření: dávky na litrovou sklenici: 4 zrnka pepře, kousek bobkového listu.
  Příprava: Očištěný celer nakrájíme na plátky o síle asi 8 mm, hned je vkládáme do vody okyselené octem, aby nehnědly, než nakrájíme další celer. Celer postupně ovaříme v osolené vodě. Když lehce sklouzne z vidličky, ochladíme ve studené vodě a nakrájíme na pravidelné kostičky.
  Mrkve nakrájíme na plátky, také o síle 8 mm, ovaříme je 10-15 minut v osolené vodě doměkka (10 g soli na 1 l vody), ochladíme ve studené vodě a nakrájíme na kostičky.
  Hrášek vsypeme do vařící vody a zahříváme při mírném varu 10 minut, pak jej scedíme a ochladíme ve studené vodě.
  Ke směsi můžeme přidat také drobně nakrájenou cibuli a na kostičky nakrájené nakládačky (nebo oloupané, na kostičky nakrájené salátové okurky).
  Vývar z celeru doplníme vodou na množství stanovené pro nálev, přidáme sůl (dávku snížíme o množství použité k předváření), cukr a přihřejeme k varu. Přidáme ocet a necháme přejít varem.
  Horkým nálevem zalijeme zeleninu ve sklenicích, zavíčkujeme je a zahříváme 20 minut na 90 °Celsia. Při této teplotě sterilujeme 25 minut sklenice o obsahu 0,7-0,9 l, sklenice o obsahu 4 dl 20 minut. Pak je vyjmeme a necháme zchladnout.
  Přidáme-li k zelenině krátce povařené feferony, připravíme pikantní zeleninový salát, který můžeme podávat samostatně.
  Poznámka: Připravujeme-li jen jednu nebo dvě sklenice, můžeme do každé sklenice o obsahu 720 ml nalít 4-5 cl 8% octa, přidat 1 lžíci cukru a 1 lžičku (5 g) soli a zeleninu zalít vařící vodou.

Zanechte odpověď