Jste „masožrouti“ a tradice českých zabijačkových hodů vám není cizí? Co ale dělat v případě, že zabijačkových produktů je kolem vás až příliš a nestíháte je sníst?
Zabijačka, nesmrtelná česká tradice
Zabijačkové hody jsou tradičním českým svátkem, který se obvykle odehrává na přelomu zimy a jara. Během zabijačkových hodů jsou porážena hospodářská zvířata, nejčastěji prasata, dobytek či drůbež. Následně je po celý den či víkend jejich maso zpracováváno do podoby různých klobás, jelit či salámů. Nedílnou součástí správné české zabíjačky jsou i další aktivity, které jsou s touto tradicí spojovány. Ať už to jsou hudební a taneční vystoupení, kulinářské soutěže či jen setkání přátel a sousedů, kteří společně udržují dovednosti spojené se zpracováním masa. Tradiční zabijačka je dodnes velice oblíbenou zábavou zejména na vesnicích.
Zabijačkové dobroty
V rámci zabijaček se spotřebuje téměř všechno maso, včetně vnitřností či krve. Mezi nejoblíbenější zabijačkové dobroty patří například šunka, jelito, klobása, tlačenka, sádlo, jaternice, droby či zabijačková polévka. Co ale dělat v případě, že už maso kolem vás nemůžete ani vidět? Zkuste jej uchovat na další dny.
Zabijačková polévka
Receptů na zabijačkovou polévku najdete opravdu mnoho a každá rodina má zaručeně ten nejlepší ze všech. Mezi hlavní ingredience této polévky však patří právě produkty ze zabijačky jako jsou kousky tlačenky, jitrnice, jelita nebo klobásy. Polévka je zahuštěna i cibulí, bramborami a kořením v podobě petrželky, česneku, soli a pepře.
Jak uchovat zabijačkovou polévku
Pokud jste si navařili více polévky, než jste schopni aktuálně sníst, uchovejte si ji pro pozdější konzumaci.
V lednici
Polévku nechejte zcela vychladnout na pokojovou teplotu, a poté ji uzavřete do čisté nádoby s víkem a vložte do lednice. V lednici zůstane polévka čerstvá až 3-4 dny.
V mrazáku
Pokud chcete polévku uchovat po delší čas, dejte ji do mrazáku, což je efektivní a dlouhodobý způsob, jak polévku zakonzervovat. Polévku opět nechte vychladnout při pokojové teplotě a následně ji uzavřete do nádoby či sáčků, které jsou určeny k mrazení. Takto ji můžete nechat v mrazáku 2-3 měsíce.
Vakuování
Vakuování je modernější způsob konzervace zabijačkové polévky, ke kterému potřebujete speciální přístroj, vakuovačku. Tento způsob je velice efektivnější, jelikož zabraňuje vzniku případných mrazících poprasků a prodlužuje dobu uchování polévky.
Zavařování
Právě zavařování zabijačkové polévky je asi tím nejefektivnějším způsobem, jelikož chuť polévky zůstane nezměněna i v následujících měsících. Na samý začátek si připravte čisté sklenice s uzávěrem, které jsou vhodné pro zavařování. Uvařte si svou oblíbenou zabijačkovou polévku a nechejte v ní více tekutiny, než jste zvyklí. Je totiž lepší, aby se nahoře v polévce utvořil rovný povrch, bude se tak snadněji zavařovat. Ještě horkou polévku přelijte do sterilizovaných sklenic a ponechejte asi 1 cm od okraje. To proto, aby se „nad“ polévkou vytvořil vzduchotěsný uzávěr. Následně sklenici důkladně zavřete a připravte si hrnec s horkou vodou. Sklenice postavte do hrnce a vařící vody tak, aby byly zcela ponořené. Vařte je v horké lázni asi 20 minut, aby se opravdu důkladně zavařily. Poté sklenice vyjměte ven a nechte je vychladnout při pokojové teplotě. Při chladnutí byste měli slyšet „cvakání“ uzávěrů, které značí, že se uvnitř tvoří požadovaný vzduchotěsný uzávěr. Po úplném vychladnutí skladujte zavařené sklenice na tmavém a chladném místě, ideálně ve sklepě.
Ve všech případech je nesmírně důležité, abyste polévku uzavřeli do čisté a dobře uzavíratelné nádoby, aby nedošlo k jejímu znečištění či ztrátě chuti.