Zázvor pravý (Zingiber officinale) je stará a v Čechách velmi dobře známá rostlina, která na počátku 21. století zažívá obrovskou renesanci. Možná je to způsobeno tím, že se k nám začal zázvor dovážet v čerstvém stavu, na rozdíl od dob historických, kdy sice nechyběl v kořenkách žádné hospodyňky, ale je jako mletý, sušený. Čerstvý zázvor má ostrou pikantní chuť. Hodně se mluví o jeho zdravotních účincích. O některých se dříve buď nevědělo, a nebo nemluvilo. Jedním z nich je pozitivní vliv zázvoru na těhotenskou nevolnost.
Je vhodné jíst zázvor v těhotenství?
Zázvor pravý tiší projevy těhotenské nevolnosti. Dokonce i v lékárnách se dají koupit přípravky (cukrátka, lízátka nebo kandovaný zázvor), které by měly ženám od těhotenské nevolnosti odpomoci.
Zároveň se ovšem rozšířily názory, že zázvor v těhotenství ve větším množství škodí. V některých pramenech se uvádí, že by denní dávka zázvoru požívaného v těhotenství neměla přesahovat jeden gram v případě sušeného nebo čtyři gramy čerstvého zázvoru.
Jestliže se tedy těhotná žena (právem) obává o zdravý vývoj plodu a nechce riskovat nic, co by jej i jen vzdáleně mohlo ohrozit, a přesto chce zázvor v těhotenství požívat, je dobré prostě vzít přesnou váhu a zjistit si, jak velká část oddenku zázvoru váží čtyři gramy – tím dostane velikost „do oka“ a pro příště si bude umět ukrojit příslušný kousek bez vážení. V případě sušeného zázvoru to platí samozřejmě také, ale je málo pravděpodobné, že by někdo požil gram koření. Zázvor má velice pikantní a ostrou chuť, takže se nedá jíst ve velkém.
Botanické příručky vysvětlují, že tak zvaně pálivá chuť zázvoru je způsobena látkou gingerol, která je složením podobná kapsaicinu, jež způsobuje pálivost paprik.
Bez zázvoru by nebyla česká kuchyně
Zázvor se do Evropy (a do Čech) dostal asi v devátém století. Pochází z tropických oblastí Asie. Protože jeho oddenek nepodléhá zkáze, stal se obchodní komoditou. Zázvorem se kořenila typická staročeská jídla – jitrnice a jiné zabíjačkové výrobky, šoulet, perník, sušenky „zázvorky“. Peklo se na něm hovězí a husa. V Británii a ve Spojených státech jsou v oblibě zázvorové pivo a zázvorová limonáda (tu v USA vytlačila až coca-cola).
Zázvor jako lék
Jako léčivo se zázvor používal k zahřívání organismu, tišení žaludečních bolestí, pro zlepšení krevního oběhu, při rýmě, bolestech v krku. Rovněž byl vždy uváděn jako přírodní afrodisiakum. Zázvor by měl účinkovat jako antidepresivum, podporuje pocení, léčí nechutenství a průjem. Jeho zahřívacích schopností se používá při masážích – ulevuje revmatickým bolestem.
Jestliže chce žena zázvor v těhotenství konzumovat a má jakékoliv obavy, měla by se poradit se svým ošetřujícím lékařem a řídit se jeho radami a zkušenostmi.